Помер Папа Римський Франциск

21 квітня 2025 р.

Сьогодні близько 7:35 на 89-му році життя помер Папа Римський Франциск. Про це повідомив Камерленго Апостольської палати кардинал Кевін Фаррелл, підтвердивши, що Понтифік «повернувся до дому Отця». Він очолював Католицьку Церкву з 2013 року та був першим папою, який походив із Латинської Америки.

Папа Франциск потрапив до поліклініки Агостіно Джемеллі 14 лютого через бронхіт. Згодом, 18 лютого, лікарі діагностували у нього двосторонню пневмонію. Стан здоров’я понтифіка дедалі погіршувався, і після госпіталізації він повернувся до Санта-Марти для подальшого одужання. Проте йому стало гірше і Папа відійшов у вічність. За словами архієпископа Дієго Равеллі, Магістра Апостольських Церемоній, покійний Папа особисто просив, щоб його похорон був скромним — як «похорон пастиря, а не державного діяча».

Понтифікат Франциска відзначився реформами, міжрелігійним діалогом, акцентуванням на соціальній справедливості та підтримці найбільш вразливих верств населення. Разом з цим, Католицька Церква під керівництвом Франциска зазнала численних неоднозначних змін, а сам Папа постійно потрапляв у скандали, пов’язані із надто ліберальними висловлюваннями щодо сучасних моральних викликів.

З одного боку, Франциск підтвердив позиції попередніх пап на підтримку захисту життя і гідності людини в її біологічній статі, засуджував порнографію, зажерливість і несправедливість щодо знедолених. Однак поряд з цим його регулярно критикували за надмірну співпрацю з іншими релігіями, розмивання однозначності спасіння в християнстві та сприяння ЛГБТ-лобі.

Папа Франциск з 2014 року засуджував російську агресію, регулярно молився за Україну і закликав до цього всіх вірян. Він багаторазово зустрічався з українськими делегаціями (зокрема й президентом Зеленським) та сприяв поверненню наших військовополонених. При цьому Франциск демонстрував толерантне ставлення до російського імперіалізму, оминав однозначність причин війни та закликав до примирення між Україною та Росією, не наголошуючи на потребі відновлення справедливості.

Після смерті Папи Франциска Католицька Церква готується до процесу обрання нового понтифіка — конклаву. Це зібрання кардиналів, на якому право голосу мають лише ті з них, яким не виповнилося 80 років. Нині таких 138 із понад 250 членів Колегії кардиналів. Вони голосуватимуть для обрання з-поміж себе нового папу та будуть закриті від світу, доки не буде остаточного рішення.

Після обрання новий Папа Римський вийде на балкон базиліки Святого Петра, і старший кардинал оголосить: «Habemus Papam» (Маємо Папу). Обраний понтифік прийме Папське ім’я, яке символізує його майбутню духовну місію. Так, Хорхе Маріо Бергольо (справжнє ім’я покійного папи) обрав ім’я Франциск на честь святого Франциска Ассізького, підкреслюючи своє прагнення до простоти і миру.