Тенденція відступництва в Англіканській церкві, яка спостерігається вже багато років, не є однозначною. Новий звіт Біблійного товариства The Quiet Revival («Тихе відродження») демонструє несподіваний тренд в Англії та Уельсі: за останні 6 років спостерігається зростання частоти відвідування церкви серед молоді, особливо чоловіків. Але воно відбувається не в традиційній для країни Англіканській церкві, а в Католицькій і в п’ятидесятницьких.
Порівняння опитувань, проведених у 2018 та 2024 роках, свідчить про зростання частки британців, які відвідують церкву щомісяця, з 8% до 12%. Найбільш разючі зміни відбулись серед молоді: відвідуваність християн у віці 18-24 років виросла з 4% до 16%. Серед чоловіків цей показник зріс навіть до 21%.
Ці зміни створюють нову демографічну картину церковного життя: релігійність тепер не асоціюється виключно зі старшим поколінням. Молодь стає дедалі активнішою в релігійному житті, натомість найвищий рівень секулярності демонструє покоління людей 45–54 років, з яких церкву відвідує лише 5%.
Ще одна тенденція полягає у різноманітності етнічної та конфесійної приналежності. Хоча лише 19% усіх відвідувачів церков належать до етнічних меншин, серед осіб віком до 54 років ця цифра зростає до 32%.
Традиційна для Сполученого Королівства Англіканська церква невпинно втрачає свої позиції. Якщо у 2018 році 41% вірян були англіканами, то у 2024-му — лише 34%. При цьому частка католиків зросла до 31%, а п’ятидесятників — до 10%. Ця тенденція стала ще яскравішою серед молоді (18–34 років); У цій віковій групі англіканами є лише 20%, католиками — 41%, а п’ятидесятниками — 18%.
Досить позитивною тенденцією є поступова зміна ставлення молоді до церкви і релігійності загалом. Звіт демонструє, що ворожість і апатія старших поколінь існують поряд із зацікавленням і духовним пошуком молоді. Половина покоління 18–24 років мають духовний досвід, а 40% моляться щонайменше раз на місяць. Третина з них висловили інтерес до вивчення Біблії, хоча частина опитаних цієї групи мають сумніви у певних частинах Святого Писання.
Зацікавленість молоді в духовності існує поряд з проблемою браку релігійної освіченості. Понад третина з тих, хто регулярно відвідує церкву, визнають труднощі з орієнтуванням у Біблії та спілкуванні на релігійні теми. При цьому 67% християн, які регулярно відвідують церкву, читають Біблію мінімум раз на тиждень. Загалом це свідчить про потребу в системному і глибокому вивченні Слова Божого та акцентуванні церкви на цьому.