У Британії судять пастора за проповідь Євангелія біля лікарні

18 березня 2025 р.

Колишній президент Асоціації баптистських церков Ірландії Клайв Джонстон поcтане перед судом за звинуваченнями у порушенні так званої буферної зони біля абортарію. Торік він провів імпровізоване богослужіння на межі такої зони, проповідуючи про Божу любов із Івана 3:16 (Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однородженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не згинув, але мав життя вічне).

76-річний пастор на пенсії отримав повістку з’явитися до магістратського суду міста Колрейн. У цю п’ятницю відбудеться слухання за звинуваченням у прагненні «вплинути» на людей, які отримували доступ до послуг абортарію, і в тому, що він не покидав територію негайно, коли цього вимагала поліція. 

7 липня 2023 року Клайв Джонстон проводив службу на відстані приблизно 100 метрів від лікарні, де проводять аборти. Він співав християнські гімни і проповідував Євангеліє. При цьому пастор навіть не згадував аборти, не мав плакатів чи іншої символіки, що могла б бути інтерпретована як протест проти абортів. 

У відповідь на звинувачення проти пастора, Християнський інститут, який підтримує Джонстона, ставить питання: чи можна використовувати закон, якій має на меті зупинити протести проти абортів, для криміналізації проповіді Євангелія? Представники інституту вважають, що таке переслідування є порушенням свободи релігії і слова, а дії пастора не мають складу злочину навіть відповідно до суперечливого закону про буферні зони.

Згідно з чинним британським законодавством навколо клінік, де проводяться аборти, визначається певна територія як буферна зона, в якій заборонені протести проти абортів, а порушення цього обмеження вважається кримінальним злочином. Звичайно, сама ідея такого закону є прямим посяганням на свободу слова і віросповідання. Де-факто, можливість комфортного аборту без зовнішнього впливу на совість жінки визначається державним інтересом і охороняється як безпека перших осіб держави. Проте не менш обурливим є той факт, що будь-яка християнська активність навіть за 100 метрів від клініки стає приводом до переслідування.

Якщо пастор буде визнаний винним, йому загрожує штраф, а також судимість, що може мати серйозні наслідки для його репутації. Цей випадок викликає ширшу дискусію про свободу віросповідання, адже навіть якщо суд визнає невинуватість Джонстона, то сам факт відкриття такої справи — це тривожний сигнал для всіх християн: якщо не бажаєте мати проблеми, то мовчіть про свою віру і не проповідуйте на вулиці.