У суботу, 15 березня, з’явилася новина про відсторонення штатів двох ключових американських медіа, які активно працюють з іноземною аудиторією — «Голосу Америки» та «Радіо Свобода». Це стало наслідком наказу Дональда Трампа про ліквідацію їх материнської структури Агентства глобальних медіа США (USAGM). Протягом багатьох десятиліть вони слугували рупорами демократії для аудиторії авторитарних держав, однак нині ці ЗМІ перебувають під загрозою повного закриття.
Причиною закриття у Білому домі назвали радикальну пропаганду, що пов’язано навіть не з ліволіберальним порядком денним (який надто яскраво був виражений в більшості ЗМІ протягом останнього десятиліття), але з особистою критикою Дональда Трампа. Як повідомляє DW, прикладами «пропаганди» американська адміністрація вважає матеріали, які можуть вважатися сприятливими для Джо Байдена, а не Дональда Трампа на виборах ще 2020 року, тому цей крок можна розцінювати, перш за все, як особисту помсту.
Передумовою скасування фінансування Агентства глобальних медіа США (USAGM) став висновок Департаменту ефективності уряду, який очолює Ілон Маск. Тепер можуть закритися і Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода, яке веде мовлення на країни Східної Європи, а також Радіо Вільна Азія, яке веде мовлення на Китай і Північну Корею. Це досить тривожна новина з огляду на багато десятиліть медійної роботи, направленої проти авторитаризму.
«Голос Америки» був заснований ще 1942 року та мав завдання боротися з нацистською пропагандою. У роки Холодної війни він зіграв важливу роль у поширенні інформації для жителів СРСР і країн Східної Європи, яка піддавалася цензурі радянською владою. Радіостанція знайомила слухачів із життям на Заході, перевагами демократії, ринкової економіки та свободою слова. Голос Америки передавав критичні матеріали про політику СРСР, а «Радіо Свобода» доносило голос дисидентів, транслювали заборонені твори та розповідало про репресії та ГУЛАГ.
Вони стали своєрідними символами дисидентства 1970-1980-х, коли «ловити» «Голос Америки» означало шукати правду та інформаційний вихід за залізну завісу. Доказом дієвості проникнення інформації із Заходу була побудова по всьому СРСР станцій для глушіння цих радіо. КДБ проводив операції з дискредитації журналістів, а в 1981 році в Мюнхені радянські агенти навіть організували вибух в офісі «Радіо Свобода». Також важливо пам’ятати, що під час серпневого путчу 1991 року саме ці радіостанції висвітлювали події, сприяючи мобілізації протестів і краху комуністичного режиму.
Закриття «Голосу Америки» і «Радіо Свобода» може бути великою інформаційною поразкою демократії, хоча редакційна політика цих медіа, звичайно, потребує повернення до прозорості і об’єктивності. Втім США останнім часом демонструють самогубчу політику самоусунення від ролі промоутера демократії у світі до ролі ізоляціоніста та навіть адвоката диктатур. Це виглядає як щедрий подарунок авторитарним державам, адже місце «Голосу Америки» і «Радіо Свобода» займуть ЗМІ із китайськими або російськими наративами. Також останнім часом зростає вплив ісламістських пропагандистів, як-от катарського Al Jazeera або турецького TRT.
- Білий дім закинув "Голосу Америки" "радикальну пропаганду" – DW – 16.03.2025 | dw.com
- Подарунок ворогам США": Трамп перекрив фінансування ЗМІ – DW – 16.03.2025 | dw.com
- Trump cuts funding for federal agencies with executive order: See list of what's affected | USA TODAY
- https://www.reuters.com/business/media-telecom/trump-signs-order-gut-voice-america-other-agencies-2025-03-15/
- Яриш підтвердив, що “Голос Америки” припинив роботу: відсторонені “практично всі” | Європейська правда