Канада проти США: як агресивна політика Вашингтона консолідує канадців

5 березня 2025 р.

Скандальна поведінка американської адміністрації сприяє сприйняттю цієї політики як токсичної, включно із правими на Заході. Яскравим прикладом цієї тенденції є Канада. Цього року там пройдуть вибори і, ймовірно, перемогу отримають консерватори на чолі з П’єром Полієром. В останні дні він відзначився жорсткою критикою Трампа та максимально дистанціювався від MAGA.

28 лютого він написав, що Канада не буде 51 штатом (як про це заявляв Трамп і його оточення), а також дав чітке послання своїм виборцям, що він не MAGA. Учора Полієв виступив зі зверненням до канадців, засудивши дії Вашингтону, зокрема віроломне запровадження мит.

Дії Трампа і його адміністрації спричинили єднання канадського народу і навіть зростання рейтингів чинної влади. Річ у тім, що наприкінці 2024 року Канада увійшла в політичну кризу, коли популярність Джастіна Трюдо впала на тлі критики з Вашингтону. Проте агресивність Сполучених Штатів у лютому призвела до протилежного: підтримка влади зросла на 10%, а оцінка дій Трампа вкрай негативною. 

Згідно з опитуванням Інституту Ангуса Рейда, 79% канадців негативно ставляться до американської адміністрації, а позитивно її оцінюють лише 17%. Менш як за два місяці значно зросла підтримка ідеї запровадження мит і обмежень для американських товарів (зараз підтримують 65-70%). Наразі бачимо, що спротив Вашингтону стає фактором консолідації. Але найважливіше в цьому — критика як з боку лібералів, так і консерваторів.

Попри зростання консервативного тренду в світі, далеко не всі з них готові підтримати Дональда Трампа і його лінію, особливо після останніх скандальних заяв і дій. Його критикують правоцентристи з Німеччини (ХДС/ХСС, які виграли вибори) і навіть лідер французьких ультраправих Марін Ле Пен звинуватила США в жорстокості за припинення військової допомоги Україні. Однак при цьому вона продовжує виступати проти вступу України в НАТО та ЄС. Ймовірно, її негативні коментарі щодо дій Трампа пов’язані з електоральними настроями, адже наразі половина французів негативно ставляться до США, а позитивно лише 34%.

Ті сили, які прямо чи опосередковано підтримує адміністрація Трампа, не мають реальної ваги в Європі. АдН не формуватиме новий уряд, щодо румунського кандидати Джорджеску триває слідство щодо його підкупу росіянами, а Фіцо з Орбаном також не мають достатнього впливу на рішення в ЄС (хоча останній неодноразово накладав вето на проукраїнські рішення). Однак нині перед Європою стоїть велика дилема, як продовжити ефективно підтримувати Україну і формувати подальшу політику без опори на США.