На початку минулого століття євангельське християнство в Бразилії було маргінальною деномінацією, однак зараз може стати провідною релігійною течією, яка буде впливати і на політичну картину країни. Згідно з останніми дослідженнями, до 2026 року євангелісти становитимуть 35,8% населення країни, а до 2030 року Бразилія може стати переважно євангельською державою.
Дослідження, проведене компанією Mar Asset Management, містить дані Бразильського інституту географії та статистики (IBGE) за 2000 і 2010 роки, а також аналіз збільшення кількості євангельських громад. У 2022 році частка євангелістів у Бразилії становила 32,1%, а до 2026 року вона зросте до 35,8%. Щорічно в країні відкривається близько 5 тисяч нових церков. Станом на 2024 рік їхня кількість досягла 140 тисяч і вражаюча динаміка росту продовжується.
Бразилія стоїть на порозі великих конфесійних зрушень і її обличчя в наступне десятиліття може суттєво змінитися. В цьому переконаний бразильський соціолог доктор Хосе Алвес:
«У 1950 році 93% бразильців вважали себе католиками. Кожне десятиліття церква втрачала приблизно 1% своїх послідовників. Однак, починаючи з 1991 року, католицька церква почала втрачати 1% своїх послідовників щороку, що призвело до різкого зниження».
Зниження частки католиків часто супроводжується не відступництвом від віри загалом, але перетіканням вірян до євангельських церков. Сьогодні мегацеркви, як-от церква Сайласа Малафайї в Ріо-де-Жанейро (100 тисяч членів) або громада з Церкви Спільноти Націй в Бразилії з 12 тисячами вірян, стали символами цього зростання.
Більшість цих церков є п’ятидесятницькими або харизматичними, а причину їхнього успіху пов’язують і мережуванням домашніх церков і груп. Разом з цим варто пам’ятати і про потенційні виклики мегацерков, пов’язані із надмірною централізацією довкола персони лідера.
Стрімкі конфесійні зміни несуть за собою і нові політичні запити. Наразі Бразилія може стати реальним прикладом електоральних зрушень через реальну представленість євангелістів у суспільстві вже не як незначної меншини. Наразі понад 30% законодавців країни є євангелістами (близько 140 депутатів і 40 сенаторів), а запит на політиків цього релігійного напрямку лише зростає.
Євангельські християни, які підтримують консервативні цінності, дедалі активніше входять у політику. Ексмер Ріо-де-Жанейро та чинний депутат Марсело Крівелла, зазначає: «Ще кілька десятиліть тому ми уникали політики, але сьогодні євангелісти – це сила, з якою потрібно рахуватися».
Політична активність євангеліків буде сприяти зростанню впливу правих партії, рухів за сімейні цінності, а також співпрацю церков і законодавців. Однак це може стати також і викликом, адже Бразилія має чималий досвід підняття лівих сил, а також популістів. Симбіоз церкви з такими рухами може зашкодити її репутації та призвести до розчарувань або втрати моральної ваги в суспільстві.
- Brasil, la nación católica más grande del mundo, será abrumadoramente evangélica en 2030 | CBN News
- Según encuestas Brasil será abrumadoramente evangélica en 2030 | Evangelico Digital
- Crescimento dos evangélicos ameaça reeleição de Lula, diz estudo | Poder360
- La religión como arma en la política brasileña – Rebelion | rebelion.org
- Evangélicos serão 35,8% da população do Brasil em 2026 - CPAD News