Чи витримає система стримувань і противаг амбіції Дональда Трампа?

26 лютого 2025 р.

Сполучені Штати Америки були засновані на ідеї жорсткого антимонархізму та обмеження влади навіть обраної людини заради утримання її від спокуси автократії. Однак зараз вже відкрито обговорюється продовження влади Трампа та зміни 22 поправки до Конституції, котра обмежує можливість президента обіймати посаду понад два рази. Однак американське право має багато обмежень для таких рішень.

Хоча другий президентський термін Трампа лише стартував, його оточення відкрито пропонує продовження «MAGA-ери» після його завершення. Про це говорить, наприклад, соратник президента Стів Беннон: «Майбутнє Америки — це MAGA, а майбутнє MAGA — це Дональд Дж. Трамп. Ми хочемо, щоб Трамп був у 2028 році».

Традиція обмежити президентську владу двома термінами сягає часів Джорджа Вашингтона. Він вважав, що надмірне зосередження влади в одних руках загрожує республіканським принципам. Вашингтон посилався на досвід європейських монархій, де правителі були при владі довічно, що призводило до зловживань і тиранії.

Після порушення традиції двох термінів у середині ХХ століття була прийнята поправка 22 поправка до Конституції США, прийнята у 1951 році, яка говорить: «Жодна особа не може бути обрана на посаду Президента більше ніж двічі...» Саме ця поправка стоїть на заваді мріям Трампа і його послідовників. Для того, щоб подолати цю перешкоду їм необхідно або отримати 2/3 голосів конгресменів, або зібрати Конституційний з’їзд та отримати схвалення представників 34 штатів. Наразі ця перспектива виглядає малоймовірною, однак вже здійснені кроки до концентрації влади в одних руках протягом останніх 2 тижнів.

Минулого четверга Трамп прямо запитав у натовпу своїх прихильників, чи варто йому балотуватися знову і отримав схвальну відповідь. Акаунт Білого дому безсоромно публікує зображення Трампа в короні з гаслом «Хай живе король!» Що може бути більш антиамериканським?

 Не менше тривожними є заяви віцепрезидента Венса, який пропонує просто ігнорувати рішення суддів, якщо вони скасовують укази Трампа (повноваження судів власне і потрібні для балансу влади та збереження її поділу). Це пряме посягання на систему стримувань і противаг, на якій, власне, й тримається американський республіканізм.

Якщо народ справді хоче цінувати своє коріння та основи, закладені батьками-засновниками, це має починатися від самих причин створення США як держави, що протистоїть абсолютизму і тиранії (як усередині, так і у світі), цінує людське життя і обирає правду, а не особисті амбіції лідера.