Остання пресконференція Трампа виявилася набором абсолютно божевільних тез, які вказують на руйнування попереднього консенсусу антиавторитарної політики США і переводить її до потенційних союзів з диктаторами. Це виглядає, як повернення США в Холодну війну, але вже на іншому боці. Очікувано, заяви Трампа спричинили негативні оцінки як з боку ліберальної, так і консервативної преси.
Сьогодні вночі на пресконференції Трамп заявив, що Москва нібито прагне завершити війну, а Київ мав три роки для переговорів. Він знову повторив свою попередню тезу, що за його президентства не було б війни. Однак далі Трамп виступив із низкою скандальних тверджень проти України та фактично звинуватив жертву замість агресора: «Вам ніколи не слід було цього починати», — сказав пан Трамп.
Він також припустив, що Київ не був зруйнований лише через брак у Росії ракет, фактично виправдовуючи воєнні злочини. Трамп заявив, що у Володимира Зеленського нібито лише 4% підтримки, натякаючи на потребу проведення виборів під час війни.
Жодне з тверджень Трампа не підтверджене фактами. Ми знаємо історію опору української столиці і бажання росіян «взяти Київ за 3 дні». Однак саме Божа милість і хоробрість української армії зруйнували ці плани у березні 2022-го. Жодних підтверджень про оголошений Трампом рейтинг чинного українського президента також немає. Ще очільник Білого дому сказав відверту брехню про обсяги американського фінансування, нібито Україна отримала 350 мільярдів доларів, однак на початку лютого Володимир Зеленський заявив, що з близько 177 мільярдів доларів ухваленої в США військової допомоги Україна отримала близько 76 мільярдів.
Американський президент неодноразово виступав із сумнівними заявами, які легітимізують Володимира Путіна і російську політику загалом. Однак позиція віцепрезидента Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції та перемовини Марка Рубіо і американської делегації з росіянами в Ер-Ріяді показали готовність Вашингтона буквально повертати Москву до міжнародної політики без повернення Україні суверенітету чи готовності далі захищати Україну (не кажучи вже про падіння російського режиму).
Проте не всі в США поділяють позицію Трампа, а для багатьох вона виявилася неприємним шоком. Сенатор-республіканець Роджер Вікер, який очолює комітет Сенату США з питань збройних сил категорично відкинув оголошений Трампом курс:
«Путін — воєнний злочинець, який повинен сидіти у в'язниці до кінця свого життя, якщо його не стратять... У чому ми можемо довіряти росіянам, так це в тому, що вони зроблять що завгодно на свою користь, зроблять тимчасові кроки».
Американська та світова преса також негативно оцінила проросійський вектор Білого дому. The New York Times звертає увагу на глобальний розворот політики США щодо лояльності Москві, чого не було майже століття:
«Від часу завершення Другої світової війни низка американських президентів розглядала спочатку Радянський Союз, а згодом — після короткого й оманливого перепочинку — його наступника, Росію, як силу, до якої слід ставитися щонайменше з обережністю. Натомість Дональд Трамп, схоже, сприймає її як партнера для майбутніх спільних проєктів».
Редакція The New York Post також засудила спробу покласти вину на Україну та використати половину українських ресурсів як плату за попередню допомогу:
«Вимога президента Трампа, щоб Україна передала величезну частину своєї економіки в якості відплати за допомогу, відбиваючись від Росії, є абсолютно неправильною. Крапка».
Сказане Трампом відкриває абсолютно аморальний вектор зовнішньої політики та навіть суперечить заявам Марко Рубіо про те, що мирна угода «буде справедливою для всіх сторін». Також християнам особливо варто звернути увагу на певну реабілітацію Трампом як Кремля, так і глобальнішої історії нівелювання протистояння із Радянським Союзом. Хоча в передвиборчій кампанії він імітував спадок Рональда Рейгана, однак нині веде США до протилежного.