Останні дні у Вашингтоні були дуже насиченими для України. Вчора завершився традиційний Національний молитовний сніданок. Цього року його відвідала найбільша українська делегація за всю історію, а також подія стала приводом для протесту, пов’язаного з участю російських релігійних діячів. Також у Вашингтоні триває Український тиждень — серія заходів, спрямованих на зміцнення українсько-американських відносин та мобілізації міжнародної підтримки для України.
Вже традиційно молитовний сніданок відвідує американський президент. Дональд Трамп поділився з присутніми особистими переживаннями наближення до Бога після двох замахів під час передвиборчої кампанії 2024 року. Він закликав американців «повернути Бога» у своє життя та вкотре наголосив, що «Америка є і завжди буде однією нацією під Богом».
В американському молитовному сніданку взяли участь 37 депутатів Верховної ради, українські чиновники, предстоятель ПЦУ Епіфаній та інші релігійні і громадські діячі. Серед іншого вони мали на меті привернути увагу до проблеми російського терору проти України та релігійного переслідування росіянами християн на окупованих територіях.
Однак цьогорічний молитовний сніданок у Вашингтоні викликав обурення серед українських християн та діаспори через присутність представників РОСХВЄ, зокрема єпископа Сергія Ряховського та його заступника Дмитра Шатрова. Вони мають тісні зв’язки з Кремлем, підтримують і релігійно виправдовують російське вторгнення та прославляють Путіна.
Напередодні заходу, 6 лютого, українські активісти провели протест проти участі російських євангелістських пасторів. Кілька десятків осіб біля готелю «Гілтон» вимагали не допускати до США релігійних діячів, що схвалюють війну проти України та є частиною кремлівської пропагандистської машини.
«Сюди приїхала делегація з Росії — ті пастори, які відкрито підтримують агресію та геноцид в Україні. Їм не місце у вільному світі», — заявила активістка української громади Вашингтона Марина Львовська в інтервʼю Голосу Америки. Протестувальники також вимагали запровадження санкцій проти російських релігійних діячів, щоб вони не мали змоги нормалізувати агресію та впливати на американських християн. Попри демонстрацію, російське псевдодухівництво все ж потрапило на молитовний сніданок.
На самому молитовному сніданку Дональд Трамп заявив про наявний прогрес на шляху до миру в Україні, але не уточнив подробиць, планів чи шляхів досягнення цього миру. Також у своїй промові він оголосив про створення робочої групи під керівництвом генерального прокурора Пем Бонді, яка займатиметься викоріненням антихристиянських упереджень у федеральному уряді. Далі Трамп повідомив про заснування президентської комісії з питань релігійної свободи та офісу віри при Білому домі.
Загалом нова адміністрація обіцяє приділити особливу увагу релігійній свободі у світі. Віцепрезидент Джей Ді Венс підтвердив, що республіканці нададуть пріоритет захисту свободи віросповідання не лише всередині країни, а й за її межами. Сподіваємося побачити не лише обіцянки, а й реальні дії для захисту християн по всьому світі.
- https://www.holosameryky.com/a/aktyvisty-protest-rosijski-pastory-kreml-molytovny-snidanok/7965797.html?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR0Y5PTwVQj7g_CwbNH69pVJ1YIs6pobHmJjp5IQrI-pKjYAfd4DwHS68es_aem_fHngANUqlxq3bmaB8z8vCw
- At prayer breakfast inside the Capitol, Trump vows to ‘bring religion back’ - Roll Call
- В американському Конгресі менше одного відсотка атеїстів. Чи ефективно Україна використовує релігійні козирі в США | hromadske