Еміграція або в'язниця: білоруський режим посилює репресії

11 січня 2025 р.

У Білорусі продовжуються політичні репресії, які охоплюють дедалі більше християн. Нелояльні до режиму громадяни мають небагато опцій для майбутнього: або еміграція, або в’язниця. Ось лише нещодавні приклади двох християн, котрі постраждали від репресій: багатодітного батька і християнського активіста Сергія Мельянця та співробітника місії Європейського Союзу і проповідника Миколая Хіло.

Сергія Мельянця ще в серпні 2020-го затримали силовики в Мінську, побили кийками та катували електрошокерами. Він провів 25 діб в ізоляторі Окрестіно і в результаті жорстоких побоїв його стан став критичним, але навіть після цього переслідування не припинилися. Сергій відвідував численні судові засідання, підтримуючи інших несправедливо засуджених. У березні 2024 року його знову затримали, а його дружину та дітей силовики також залякували під час обшуку. Врешті-решт Сергій був змушений виїхати з Білорусі до Польщі, рятуючись від репресій разом зі всіма сімома дітьми. 

Ще одного активіста засудили у грудні. Миколай Хіло - учасник місії Європейського Союзу в Мінську та проповідник євангельської церкви «Добра Новина». Його затримали 24 квітня 2024 року та звинуватили у «розпалюванні ворожнечі» та «закликах до санкцій», що передбачає до 12 років ув’язнення. Судовий процес розпочався 23 грудня і він вже отримав обвинувальний вирок - 4 роки позбавлення волі. Європейський Союз різко засудив це рішення, а речниця ЄС Аніта Гіппер закликала до «негайного та безумовного звільнення» Хіло. Проте реального впливу ЄС на білоруський режим не має.

Репресії в Білорусі стали масовими після протестів 2020 року після сфальсифікованих президентських виборів. Як повідомляє видання Наша Ніва, за цей період було зафіксовано понад 22 500 політичних справ лише зі звинуваченням у «злочинах екстремістської спрямованості». Серед постраждалих від режиму — як прості громадяни, так і представники міжнародних організацій, а також священнослужителі різних конфесій. 

Білоруський режим продовжує демонструвати вкрай цинічне ставлення до прав громадян та свободи віросповідання, переслідуючи тих, хто наважується виявити нелояльність. Репресії проти християн, проповідників та загалом активістів стають масовими і країна дедалі більше перетворюється на концтабір, який можна або покинути (поки що), або стати його жертвою.