META визнає цензуру помилкою та повністю змінює принципи модерації

10 січня 2025 р.

Корпорація META (Faceboor, Instagram) змінила правила модерації, розширивши свободу слова на платформах. Після років непропорційно жорсткого обмеження контенту директор із глобальних питань Джоел Каплан визнав помилки та оголосив про новий вектор принципів модерації платформи.

У своїй статті на META він проаналізував наслідки попередньої політики, визнав проблему цензури та повідомив користувачів про скасування обмежень на висловлення своєї думки щодо соціальних питань.

Протягом останніх 5 років платформа активно співпрацювала із третіми сторонами для перевірки фактів і боротьби з дезінформацією. Однак ці експерти часто були упередженими, що спричинило непропорційне блокування консервативних користувачів і видалення їх контенту.

«Занадто багато нешкідливого контенту піддається цензурі, занадто багато людей помилково потрапляють у «в’язницю Facebook», і ми часто надто повільно реагуємо, коли вони це роблять», — написав Каплан.

Далі він прямо визнав, які саме теми і напрямки модерації будуть переглянуті:

«Ми хочемо скасувати місію, яка зробила наші правила занадто обмежувальними та надто схильними до надмірного дотримання. Ми позбавляємося ряду обмежень на такі теми, як імміграція, гендерна ідентичність і гендер, які є предметом частих політичних дискусій і дебатів. Це неправильно, що щось можна говорити по телевізору чи в залі Конгресу, але не на наших платформах». 

Наразі ще невідомо, чи існуватимуть певні межі щодо крайнього радикального контенту, проте як в питанні перевірки фактів, так і щодо свободи слова для консерваторів, готуються суттєві зміни і роботі платформи. При цьому соціальні мережі дійсно можуть ставати майданчиком поширення ненависті, пропаганди, конспірологічних теорій та просто неправдивої інформації. Проблема модерації META (Faceboor, Instagram) полягала не просто у втручанні платформи у зміст поширеного контенту, а в заангажованості та упередженнях на користь лівих наративів і оцінок.

Подібні зміни кілька років тому вже відбулися на платформі X (Twitter) і загальна суспільна тенденція щодо втоми від політкоректності може дати реальний шанс для повернення свободи слова. Очевидно, що передумовою змін стала перемога на виборах в США Дональда Трампа. Проте справа вочевидь не самій персоні обраного президента, а в тих соціальних і ціннісних змінах, які відбулися в США за останні роки.

Зміни політики МЕТА та інших компаній загалом є позитивною зміною. Потенційно найкращим в цій історії може бути сам послідовний і очікуваний процес. Це означає, що компанії і загальні тренди в США і в світі будуть дистанціюватися від радикальних лівих ідей (так званих «пробуджених», концепції DEI) до більш природного, помірного та навіть консервативного під впливом народних поглядів, а не директив чи команд із Вашингтону під владою республіканців. Це важливо для тривалого захисту свободи слова та подальшого уникнення ефекту маятника.