Християнство є найбільш переслідуваною релігією у світі

9 січня 2025 р.

Міжнародний християнський концерн опублікував підсумковий звіт «Глобальний індекс переслідування» про тенденції утисків і гонінь на християн за минулий рік. Християни постійно стають жертвами з репресій, дискримінації та насильства в різних куточках світу і це часто підтримується авторитарними режимами або є наслідком екстремізму чи соціальних норм інших релігій.

Переслідування християн проявляється в різних формах і має різну природу та джерела. Перш за все, джерелами загрози є жорсткі авторитарні режими, ісламізм та пов’язаний з ним тероризм, етнічні протистояння, насильницьке переміщення, релігійний націоналізм, а також технологічні загрози обмеження свободи віросповідання.

«Глобальний індекс переслідування» містить дані про суттєве зростання загроз у Африці. Це стосується насамперед Нігерії, всього регіону Сахель, Сомалі та загального напруження, пов’язаного з активністю ісламістських терористичних груп. Зберігаються загрози для християн і на Близькому Сході, зокрема в Єгипті зростає рівень насилля, який має неформальну підтримку і від політичної влади. Проте зафіксовано і позитивну тенденцію: попри жорсткі репресії щодо християн в Ірані, кількість новонавернених зростає, хоча перехід мусульман в християнство є офіційно незаконним.

Окремо у звіті розглядається Росія та переслідування християн на окупованих нею українських землях. Це виявляється через закони, що регулюють місіонерську діяльність і є репресивними щодо протестантських церков. На окупованих територіях віряни переслідуються через незгоду з окупацією та конфесійну приналежність, відмінну від РПЦ. Згадано також про масове руйнування церков, переслідування священнослужителів, вбивства й тортури. Досить нетипово для такого звіту, але суб’єктом переслідування названо Російську Православну Церкву, яка активно підтримує політику «русского міра», що легітимізує утиски інших релігійних груп.

Тяжким залишається становище християн у Східній Азії. У КНР держава продовжує контролювати релігійну активність християн шляхом тиску на домашні церкви та інші релігійні групи. Рушійною силою переслідувань у Китаї є Компартія, яка намагається встановити всеохоплюючий контроль над життям населення, а особливо обмежити прозелітизацію дітей навіть на рівні приватного життя. Великим викликом для китайських християн є розширення можливостей технологій та їх використання урядом для контролю над населенням.

Під загрозою фізичної небезпеки постійно живуть християни у Індії, Пакистані, М’янмі та Афганістані. В Індії не перший рік зростає вплив індуїстських націоналістів, які сприяють насиллю та вигнанню християн із їх поселень. Подібне насилля стало системним і в Пакистані, однак там причиною є ісламізм та релігійна нетерпимість. В  Афганістані продовжує утримувати владу Талібан, режим якого не має місця для християн, а у М’янмі християни стають жертвами військової хунти, яка переслідує як релігійні, так і етнічні меншини.

Загальна ситуація з правами християн залишається тривожною, а рівень насилля щороку зростає. У деяких регіонах тенденція до переслідування стає надто тяжкою. Та, попри всі труднощі, християнство часто продовжує зростати навіть у найскладніших умовах і за найжорсткіших режимів, що свідчить про силу віри та Божу підтримку Церкви.