30 грудня Мінський обласний суд ухвалив вирок 64-річному настоятелю католицької парафії у Воложині Генріху Околотовичу, засудивши його до 11 років позбавлення волі буцімто за «державну зраду». Це перший випадок реального ув’язнення католицького священника у Білорусі за політичною статтею після розпаду СРСР.
У радянські часи Генріх Околотович підпільно навчався на священника. У 1984 році закінчив Ризьку духовну семінарію та багато років присвятив відродженню католицизму в Білорусі. Він був відомий тим, що говорив білоруською мовою (що є рідкістю в наших сусідів), а також активною позицією на підтримку Білорусі і її незалежності.
Священника заарештували близько року тому і весь цей час він перебував у СІЗО. Попри важкі умови і серйозні проблеми зі здоров’ям, ксьондз Генріх залишається вірним своєму покликанню. У кількох листах, які вдалося передати з ізолятора, він писав, що не вважає себе винним, і закликав вірян до молитви, наголошуючи, що надіється на Бога.
Ані сам Генріх Околотович, ані віряни його парафії так і не отримали чіткої відповіді, в чому саме полягає звинувачення. Відомо лише загальне формулювання — «зрада держави». Весь процес розслідування і власне судилища не був прозорим. Також жоден представник білоруського єпископату чи Апостольської нунціатури не прийшов на суд. Це викликало обурення серед вірян, які вважають, що страх перед репресіями зробив духівництво безпорадним.
Засудження ксьондза Околотовича — далеко не перший приклад кримінального переслідування християн, однак це перший такий вирок католицькому священникові. Хоча Білорусь і раніше не мала справжньої свободи віросповідання, велика хвиля репресій проти християн почалася після протестів 2020 року та посилилася після російського вторгнення в Україну. Репресії набувають системного характеру: арешти священнослужителів, штрафи за «нелояльність», закриття церков і захоплення молитовних будинків стали звичною практикою.
Режим Олександра Лукашенка жорстко придушує будь-які прояви опору. Серед переслідуваних — нобелівський лауреат Олесь Біляцький, політичні діячі Павло Северинець, Марія Колеснікова, Дмитро Дашкевич, а також блогер Едуард Пальчис. Політв'язнів ізолюють, до них застосовують психологічний тиск і обмежують доступ до них адвокатів та рідних. За останні роки репресії активно поширюються також на християнських служителів, як-от пастора В'ячеслава Гончаренка, чию церкву ліквідували через антивоєнну позицію, а також багатьох інших.
- Священнику в Минске вынесли суровый приговор по обвинению в «измене государству» | katolik.life
- В Беларуси ксендза впервые с 1990-х приговорили к сроку – DW – 31.12.2024 | dw.com
- https://www.currenttime.tv/a/belarus-okolotovich/33258093.html
- https://www.radiosvoboda.org/a/news-bilorus-zasudyly-svjashchennyka-zrada-derzhavi/33258370.html
- Воложинского ксендза осудили на 11 лет колонии за измену государству. За что конкретно — официально неизвестно | Зеркало