В Новий рік США зазнали терористичних атак

2 січня 2025 р.

1 січня в американському Новому Орлеані ісламський терорист здійснив наїзд у скупчення людей, які святкували Новий рік. 15 людей загинули, ще 35 отримали поранення.

Автомобільний теракт стався на заповненій людьми вулиці Бурбон-стріт. Подіно до теракту у Магдебурзі, нападник в’їхав на своєму пікапі в натовп, намагаючись збити якомога більше людей. На автомобілі він підняв прапор Ісламської держави (ІДІЛ). Далі він відкрив вогонь по поліції та в підсумку був ліквідований.

Терористом виявився 42-річний американський громадянин Шамсуд Дін-Джаббар. Він народився в Сполучених Штатах, понад 10 років служив в армії (зокрема в Афганістані). Його «натуралізація» в США абсолютно не завадила стати терористом. Перед злочином він опублікував у фейсбуці кілька відео, в яких присягав на вірність ІДІЛ, демонстрував готовність вбивати та навіть намір вбити свою сім’ю.

Пізніше стало відомо, що він замінував французький квартал у Новому Орлеані. Правоохоронці знайшли щонайменше три саморобні бомби, одна з яких була схована в автомобілі. Брат нападника Абдур Джаббар повідомив, що його брат прийняв іслам ще в молодому віці, але запевняє, що «те, що він зробив, не є ісламом. Це скоріше якийсь вид радикалізації, а не релігія». 

Але трагедія в Новому Орлеані не була завершена, адже пізніше того ж дня з’явилася новина про вибух автомобіля Tesla Cybertruck біля входу до готелю Trump, який належить обраному президенту. Одна людина загинула і ще семеро постраждали. У пікапі знаходилася бомба, феєрверки та пальне, але завдяки конструкції автомобіля вибух був направлений вгору, тому кількість постраждалих менша, ніж могло бути. 

В обох історіях були використані автомобілі, орендовані через каршерингову компанію Turo. Проте наразі невідомо чи вони якось пов’язані між собою. В будь-якому випадку 1 січня стало для Америки дуже тривожним і тракрним днем. Про орлеанського терориста зараз є більше інформації і той факт, що він був громадянином США та навіть ветераном збройних сил вказує на складність ефективного забезпечення безпеки. Попри історії численних терористичних атак в Європі, далеко не завжди терористами є люди без належної інтеграції чи мігранти в першому поколінні. На жаль, ідеї ІДІЛ та подібних радикальних спільнот є антисоціальними й людиноненависницькими та знаходять своїх послідовників по всьому світу.