Християни всього світу з тривожністю дивляться на ситуацію з одновірцями в Сирії, адже після повалення режиму Башара Асада майбутнє християн досить туманне і може як покращитися, так і погіршитися. Цю тривожність посилює низка інцидентів, які вже трапилися за нового перехідного уряду.
18 грудня невідомі бойовики увірвалися до православного храму в Хамі, погрожували християнам, розбили вікна, намагалися зламати хрести та обстріляли стіни будівлі. Хоча ніхто з людей не постраждав, однак напад викликав паніку та занепокоєння християн за свою подальшу безпеку. Неподалік від цієї церкви невідомі осквернили християнський цвинтар та порозбивали хрести на могилах. Сирійська мережа з прав людини (SNHR) засудила напад і закликала притягнути винних до відповідальності.
Як повідомляє Грецьке православне архієпископство Хами, поліція вже наступного дня заарештувала нападників, однак не повідомляється, хто вони і до якого угруповання належать. Також в архієпископстві повідомили, що відразу після інциденту до храму прибула група Цивільного захисту з Ідлібу, які відновили вікна в храмі та надгробні плити на цвинтарі.
Архієпископ Хами Ніколас Баальбакі опублікував відкритого листа з подяками організаціям, різних християнським конфесіям та мусульманським шейхам, які підтримали церкву та засудили дії нападників. Також він висловив сподівання побачити нову Сирію, в якій буде місце для всіх людей.
Наразі нова влада, яка формує тимчасовий уряд, декларує повну лояльність різним конфесіям та обіцяє захищати релігійні меншини. Це відбувається на тлі налагоджування стосунків із європейськими країнами та США, від яких вже лунає досить лояльна риторика. Проте цей перехідний етап не має засліпити християн, адже нинішньою владою є буквально вихідці з Аль-Каїди, а Хаят Тахрір аш-Шам (ХТШ), яка повалила режим Асада, досі визнана терористичною в США, Великій Британії та ООН.
В історії ісламістських режимів було чимало прикладів, коли їх прихід до влади не відразу означав встановлення шаріату і переслідування християн. Терористичне коріння нинішньої влади ще довго викликатиме тривогу і недовіру. Це логічно й закономірно навіть за найкращого сценарію, тобто якщо влада дійсно не переслідуватиме християн. Сьогодні вони намагаються довести світу свою інклюзивність, щоб західні держави зняли із Сирії санкції. При цьому варто зазначити, поки що жодних нападів чи небезпеки християнам саме від нової влади не зафіксовано.
Раніше в інтерв’ю CNN лідер нової адміністрації в Дамаску Ахмед Аль-Шараа закликав світ судити нову владу по справах, а не по словах. Цей принцип повторила заступниця держсекретаря США Барбара Ліф після зустрічі з ним та скасування винагороди за його арешт як терориста. Однак навіть якщо обіцянки джихадистів при владі виявляться їхніми реальними намірами, то це не гарантує безпеку для християн, бо влада в країні все ще хитка і не контролює всю територію.
Сирія все ще наповнена різними ісламістськими угрупованнями, які зовсім не дружні до релігійних меншин. Тому варто молитися за християн, котрі перебувають в потенційній небезпеці, а також за відновлення свободи віросповідання у тих країнах, де християни зазнають переслідувань вже багато років.
Фото: Грецьке православне архієпископство Хами