У Ватикані видалили вертеп із «палестинським» Ісусом

15 грудня 2024 р.

11 грудня у Ватикані видалили вертеп із зображенням Ісуса, який лежить на палестинській хустці (куфії), котра символізує збройну боротьбу палестинців проти Ізраїлю. Рік тому історія про «палестинського» Ісуса була абсурдною спробою пропалестинської пропаганди розірвати історичний і духовний зв’язок християн із єврейським походженням Месії. Але подібну ідею через символізм вертепу підтримав Папа Римський. Лише хвиля критики від християн спричинила видалення суперечливого арт-об'єкта.

Минулої суботи папа Франциск у Ватикані відкрив експозицію, яку створили палестинські художники Джоні Андонієя та Фатен Настас Мітвасі. Він закликав молитися за палестинський народ, проводячи паралель між різдвяною вифлеємською історією і тим фактом, що сьогодні Вифлеєм є територією, яку контролює палестинська адміністрація.

Паралель між палестинською ідентичністю та Ісусом викликала обурення в християн. Критика символіки на вертепі стосується викривлення історії та сучасного антисемітського контексту куфії. Використання саме цієї хустки є політизованим символом, адже це атрибут антисемітських демонстрацій. Популяризатором куфії із конкретним палестинським візерунком у ХХ столітті став лідер Організації визволення Палестини Ясір Арафат, тому її часто називають «арафаткою».

Хоча сьогодні Вифлиєм знаходиться на підконтрольній палестинцям території, проте це не означає, що Ісус мав арабську ідентичність. Територія Юдеї отримала назву «Палестина» лише в у 135 році н.е., коли римський імператор Адріан придушив повстання євреїв і перейменував юдейську автономію, щоб назва відображала посилання на филистимлян, котрі були ворогами євреїв. Таким чином ніякого зв’язку між земним життям Ісуса й Палестиною немає.

Видалення скандального вертепу привітав прессекретар Міжнародного християнського посольства в Єрусалимі Девід Парсонс:

«Цей вертеп не тільки принижує єврейську спадщину, але й підриває основні принципи християнської віри. Мільйони християн у всьому світі були миттєво розлючені цією виставкою напередодні різдвяного сезону, і Ватикан вчинив правильно, забравши її».

Раніше Папа Римський неодноразово критикував війну в Газі та продовжує налагоджувати стосунки з палестинською адміністрацією. 12 грудня Франциск зустрівся з президентом Палестини Махмудом Аббасом та запевнив його у підтримці «рішення двох держав» і пообіцяв сприяти визнанню Палестини міжнародним товариством.

Історія представлення експозицій у Ватикані досить багата на скандали.там були представлені вертепи, статуї чи інші художні об’єкти, чия форма і послання сприймалися вірянами як суперечливі (постмодерне переосмислення вертепу у 2020 році чи встановлення опудала крокодила в баптистерії).