Протягом останнього тижня увага світу прикута до подій у Сирії і, попри падіння режиму Асада, стабільність в регіоні ще не очікується. Особливо тривожною є ситуація довкола майбутнього релігійних меншин Сирії, зокрема й християн, адже прихід до влади джихадистів несе туманне майбутнє для прав і безпеки християнської спільноти.
Становище християн наразі дуже хитке і вразливе. Християнські лідери громад переважно залишаються на місцях. Апостольський вікарій Алеппо та глава Латинської Церкви в Сирії Ханна Джаллуф, в інтерв’ю Catholic News Agency визнав, що стрімке просування опозиції та падіння режиму Асада стало для нього несподіванкою, але висловив досить лояльну до нової влади позицію:
«Спочатку ми боялися, тому що цей сценарій був абсолютно незнайомий. На щастя, були запевнення, що християни [залишатимуться] невід’ємною частиною соціальної тканини Сирії, маючи зобов’язання працювати разом у відбудові нашої нації. Ми отримали гарантії, що наші церкви та майно залишаться недоторканими... Я молюся, щоб Господь зміцнив майбутніх правителів, коли вони працюють над розбудовою нової Сирії».
Ісламістське угруповання Хаят Тахрір аш-Шам (ХТШ), яке контролює більшу частину Сирії, намагається позиціювати себе лояльним до меншин і дистанціюватися від Аль-Каїди та ІДІЛ, з якими було пов’язане. Лідер ХТШ Абу Мохаммед аль-Джолані у цитаделі Алеппо заявив: «Алеппо завжди було місцем зустрічі цивілізацій і культур, і воно залишиться таким, маючи довгу історію культурного та релігійного розмаїття».
Наразі немає жодних причин довіряти чи вірити в «демократичні» прагнення цього угруповання. Якщо простежимо історію приходу до влади Талібану в Афганістані, то вони також починали із досить «помірного ісламізму», а сьогодні запроваджують жахливі антилюдські обмеження. За ці дні короткого прориву до Дамаску бойовики ХТШ вже відзначилися стратами свої політичних опонентів. Ідеологія джихадизму багато разів доводила, що таким бойовикам притаманні масові страти і розправи над «невірними». Остаточна оцінка цього угруповання буде можлива лише на основі їх дії, а не слів.
Загальна ситуація в Сирії залишається вкрай напруженою і невизначеною. Вчора стали відомими шокуючі факти розправ режиму Асада над десятками тисяч людей. Правозахисні групи стверджували, що понад 100 тисяч людей зникли безвісти після початку протестів у 2011 році. Вчора сирійські повстанці виявили десятки закатованих тіл лише в одному морзі лікарні в Дамаску, а після відкриття в’язниці Сайдная поруч зі столицею стало відомо про масові розправи і катування противників уряду. Сирійська обсерваторія з прав людини заявила, що майже 60 000 людей були піддані тортурам і вбиті у в'язницях уряду Асада.
Також ще рано говорити про певне рішення щодо військових дій у Сирії, які все ще продовжуються. Хоча ХТШ взяли Дамаск, Хомс, Хаму і Алеппо, проте тривають бої між курдськими повстанцями та контрольованою турками Вільною сирійською армією. Ще протягом останніх днів ізраїльська авіація здійснила безпрецедентні атаки на сирійські військові бази, знищивши значну частину флоту й авіації.
Сирія знаходиться на роздоріжжі і наразі точно можна лише стверджувати, що режим Асада не повернеться так, як не має ані армії, ані достатньої підтримки народу. Проте перед Сирією залишаються виклики продовження громадянської війни, репресій, авторитаризму з боку вже нової влади та утисків релігійних меншин. Молімося за наших братів і сестер християн, адже світовий досвід показує песимістичний сценарій для християнських спільнот після приходу до влади ісламістів.
- Syria bishop highlights Christians as pillars of reconstruction | Catholic News Agency
- Too early to remove Syrian rebels from UK terror list - Starmer | bbc.com
- Bodies showing torture signs found at hospital, Syria rebels say | bbc.com
- Syria: Freed Saydnaya prisoners 'did not know their names' | bbc.com