Сьогодні остаточно впав режим Башара Асада

8 грудня 2024 р.

Вранці 8 грудня остаточно впав режим сирійського диктатора Башара Асада. Династія Асадів прийшла до влади ще в 1971 році та стала символом авторитаризму, жорстоких репресій, розорення і радикалізації Сирії.

У 1970 році генерал Хафез Асад шляхом державного перевороту захопив владу і заклав основи авторитарного правління. Він консолідував контроль через партію Баас, ідеологія якої полягала в арабському націоналізмі. Але фактично вона служила ширмою для формування культу особистості та жорстокої диктатури. Режим опирався на силовиків, алавітську релігійну меншину та масові репресії. 

У 2011 році, на хвилі «Арабської весни», Сирію охопили протести з вимогою демократичних реформ. Режим Башара Асада відповів черговими жорстокими репресіями, розстрілами мирних протестів і масовими арештами опозиції. Це стало приводом до громадянської війни, яка стала однією з найжорстокіших гуманітарних катастроф ХХІ століття.

Різний етнічний та релігійний склад населення в сукупності з інтересами різних країн щодо подальшої долі Сирії спричинили тривалу затяжну війну, яка перетворила державу на клаптикову країну, де численні групи воювали проти всіх. З 2011 року близько 13 мільйонів сирійців стали біженцями, близько 500 тисяч загинули та мільйони зазнали поранень. Ця війна супроводжувалася численними злочинами проти цивільних, зокрема режим Асада звинувачувався у застосуванні хімічної зброї, а його російські союзники ще в Сирії продемонстрували в Алеппо свою класичну тактику руйнування цілих житлових кварталів.

Війна в Сирії сприяла зростанню радикального ісламу. Ісламська держава (ІДІЛ) з 2015 року набула значної популярності, а ідеї джихадизму швидко ширилися навіть серед мусульман у Європі. Хоча цьому сприяло багато чинників, однак простежується закономірність між популярністю радикального ісламу, хвилі сирійських біженців до Європи та хвилі терактів у 2010-х (теракт в центрі Парижа, теракт у редакції Charlie Hebdo, напад в Брюсселі, теракти з наїздом на натовп у Ніцці та Барселоні, напади на різдвяні ярмарки).

Режим Асада був тісно пов’язаний із Росією та Іраном, підтримував російське вторгнення в Україну та анексію наших територій. Сирія була однією з небагатьох маргінальних режимів, які визнали російськими Крим, так звані «ДНР та ЛНР» і захоплені в 2022 році території.

Протягом останніх років ситуація в Сирії дещо стабілізувалася і режим Асада наївно почувався в безпеці. Проте події в Ізраїлі та успішна боротьба ЦАХАЛ із Хезболлою стали поштовхом до активізації опозиційних сил та угруповань. Менш як за 2 тижні джихадисти з Хаят Тахрір аш-Шам відвоювали Алеппо, Хаму, Хомс і сьогодні взяли Дамаск. Режим династії Асадів, якій існував 53 роки. Остаточно повалено. Цю подію вже позитивно оцінили Франція та США.

Наразі Сирія перебуває в становищі переходу влади і складно спрогнозувати, що Хаят Тахрір аш-Шам принесе цій країні. Особливо викликає занепокоєння доля релігійних меншин, зокрема християн, які переживали утиски й гоніння як від режиму Асада, так і від ісламістів. Наразі відомо, що командир сирійських повстанців Абу Мохаммед аль-Джолані заявив, що продовжить шлях «Арабської весни», а українське МЗС висловило готовність співпрацювати з новою сирійською владою.