Британський парламент проголосував за легалізацію «допомоги при смерті»

29 листопада 2024 р.

29 листопада британські законодавці зробили перший крок до легалізації евтаназії. Палата громад прийняла законопроект про легальну допомогу при смерті. 330 депутатів проголосували «за», а «проти» лише 275. Законодавці проігнорували відкритого листа від 30 лідерів церков та релігійних організації, які закликали відхилити цю ініціативу. Далі закон буде передано на розгляд комітету, а далі буде остаточне голосування.

Законопроект дозволяє надавати медичне сприяння самогубству будь-якій людині віком від 18 років, якій прогнозовано залишилося жити менш як шість місяців. Ухвалений документ передбачає певну процедуру: запит від пацієнта має бути схвалено суддею та двома лікарями. 

Довкола цієї ініціативи перед голосуванням в парламенті розгорілися гострі дискусії. Питання евтаназії востаннє підіймалося в британському парламенті у 2015 році і з того часу настрої багатьох змінилися. Ініціатор законопроекту Кім Ледбітер назвала його «можливістю мати вибір, автономію і гідність наприкінці життя».

Цікаво, що представник Консервативної партії Кіт Малтхаус є прихильником законопроекту і стверджував, що він є милосердним, оскільки дозволяє людям уникнути болю наприкінці життя. Проте його однопартієць Денні Крюгер виступив із різкою критикою та закликав колег відмовитися від «державної служби самогубств».

«Справжня гідність полягає в тому, щоб піклуватися про неї до кінця», — заявив він.

 Противники легалізації евтаназії висловлюють серйозне занепокоєння щодо ризиків для вразливих груп, особливо це стосується людей похилого віку та людей з інвалідністю, які можуть відчувати себе змушеними покінчити життя самогубством через тиск суспільства або відчуття, що вони є фінансовим тягарем для своїх родин. 

Питання асистованого самогубства стає дедалі актуальнішим для багатьох країн Європи. Законопроект, за який проголосували в британському парламенті, може мати силу у Англії та Уельсі, але подібне законодавство пропонується і в Шотландії. Також схожий документ наразі готується у Франції і правляча коаліція загалом підтримує цю ініціативу.

Великою проблемою в дискусіях є ціннісний зсув у суспільстві та секуляризація, яка усуває з публічного простору відповідність певних ініціатив християнській доктрині. Так, у жовтні соцопитування у Великій Британії показали, що аж 67% населення підтримують допомогу лікарів при самогубстві.

Світовий досвід легалізації евтаназії демонструє негативну тенденцію розширення обставин і умов, за яких «зручне самогубство» стає доступним. Це починається саме зі зворушливих історій про складний перебіг невиліковних хвороб, а далі список хвороб стає ширшим, вік пацієнта зменшується, а легальною причиною до евтаназії може стати і психічне захворювання. Такий «прогрес» законодавства є наслідком тотальної десакралізації людського життя і визначення його цінності в контексті зручності, а не Божого дару. Саме ця моральна вада є причиною досить широкого суспільного схвалення як евтаназії, так і абортів.