«Мандат на лідерство: консервативна обіцянка» або просто «Проект 2025» — це ініціатива консервативного аналітичного центру Heritage Foundation, яка спрямована на просування комплексної консервативної та правої політики. Ці пропозиції були розроблені ще 2022 року та здобули велику популярність серед американських республіканців. Що ж саме пропонують аналітики HF для повернення домінування консерватизму в Америці?
Весь проект являє собою обширний документ із пропозиціями реформування ключових сфер американського суспільства і державного управління. Центральною ідеєю «Проекту 2025» є докорінна зміна орієнтирів і принципів роботи американського уряду, повернення до більш консервативного управління, боротьба з бюрократією та часткове розвантаження державного апарату.
У соціальній сфері проект передбачає скорочення ролі уряду. Консерватори вважають, що обмеження штучно розширених соціальних програм надасть більше відповідальності штатам і приватним компаніям, що дозволить забезпечити більшу ефективність особливо у сфері охорони здоров’я. Особлива увага також приділяється питанням абортів і контрацепції, які, на думку авторів проекту, слід вилучити з програм федеральної медичної допомоги.
Ще однією важливою метою «Проекту 2025» є впровадження християнських цінностей у державну політику, що додало цій ініціативі чимало прихильників серед релігійних організацій і християн загалом. Проект має сформувати правову базу, яка б обмежувала роль ЛГБТ-лобістів у суспільному житті, скасовуючи так звані «антидискримінаційні закони» і державні програми, спрямовані на підтримку одностатевих пар.
Консервативний ідеологічний компонент представлений пропозицією значних змін в освіті. Передбачається повне скасування Міністерства освіти та передача його повноважень штатам, а також розширення використання шкільних ваучерів для підтримки батьків, які віддають дітей до релігійних шкіл. Це забезпечить більше вибору батькам і дозволить уникнути державного втручання у навчальний процес.
Також пропонується звільнити шкільну освіту від нових освітніх трендів, які шкодить Америці та підривають цінності рівності перед законом. Це стосується припинення пропаганди так званої “критичної расової теорії” та гендерної пропаганди в освіті.
Значна увага у «Проекті-2025» приділяється темі економіки та імміграції. Пропонується кардинально переглянути міграційну політику та забезпечити суворий контроль за кордонами США. Проект закликає до зниження податків для корпорацій, суттєвого скорочення екологічних регулювань і сприяння використанню викопних джерел енергії (перш за все, нафти).
На міжнародному рівні проект передбачає переорієнтацію зовнішньої політики США на забезпечення національних інтересів, що наразі складно трактувати однозначно в контексті України. Аналітики з Heritage Foundation відкрито не підтримують ані інтервенціонізм, ані ізоляціонізм, однак пропонують кардинально змінити вектор роботи для Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та припинити поширення лівого порядку денного і підтримки відповідних проектів за кордоном.
Офіційно «Проект-2025» не має юридичної сили і, попри заяви критиків, не є передвиборчою програмою Дональда Трампа. Проте він знайшов широке схвалення серед республіканців та демонструє правове й наукове обґрунтування можливих докорінних змін у США.