Російські окупанти хочуть знищити петриківський розпис на храмі в Маріуполі

7 листопада 2024 р.

Російська військова окупація принесла в Україну й окупацію церковну. РПЦ взялася переоформлювати церкви, щоб знищити український культурний слід та нав’язати свою «канонічність». Нині під загрозою опинилися одразу два маріупольські храми, відомі своєю культурною та духовною цінністю, — храм святого Петра Могили та собор Успіння Пресвятої Богородиці.

Як повідомляє Маріупольська міська рада, окупаційна влада вирішила повністю переробити вигляд храму, «привівши його до відповідності канонам Російської Православної Церкви (РПЦ)». Для цього на місце прибули так звані «православні волонтери». Під виглядом «реставраційних робіт» окупанти ймовірно замінять або повністю знищать оздоблення (унікальний петриківський розпис), що може призвести до непоправної втрати цієї культурної пам'ятки.

Храм Святого Петра Могили є унікальною пам’яткою української народної культури. Ця споруда увійшла до Книги рекордів України завдяки оздобленню в стилі петриківського розпису. Він покриває стіни як ззовні, так і всередині. Цей орнамент виконала відома львівська художниця Ольга Черьомушкина.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України різко засудило наміри окупантів змінити або знищити історичний вигляд храмів. Вони вважають, що такі дії є прямим порушенням норм міжнародного права та черговим актом культурного геноциду українського народу.

«Знищення культурної спадщини є не лише ударом по історії та пам’яті народу, але й грубим порушенням права на культурну ідентичність. Унікальний петриківський розпис в храмі святого Петра Могили є не лише пам'яткою українського мистецтва, але й надбанням світової культурної спадщини», — йдеться в заяві МКСК.

За даними Міністерства культури, російські окупанти в Маріуполі вже зруйнували низку історичних пам'яток, зокрема й драматичний театр, готель «Спартак», училище, яке було засноване Василем Гіацинтовим, міську синагогу та колегіум № 1, зведений у 1894 році. Наразі українська громадськість, представники діаспори та міжнародні організації закликають світ до рішучих дій у захисті культурних надбань України, проте для цього необхідні реальні кроки до деокупації Маріуполя та інших міст.