Італія криміналізувала сурогатне материнство

22 жовтня 2024 р.

16 жовтня італійський Сенат проголосував за поправку, яка забороняє і криміналізує сурогатне материнство. Тепер це визначається в Італії як загальний злочин. Ініціативу підтримали 84 депутати, а 58 проголосували проти.

Цей законопроект готувався ще з минулого року і в його написанні брала участь безпосередньо прем’єр-міністр Джорджі Мелоні. В документі зазначається, що «той, хто в будь-якій формі здійснює, організовує або рекламує торгівлю статевими клітинами, ембріонами або [здійснює] сурогатне материнство, карається позбавленням волі на строк від трьох місяців до двох років і штрафом від 600 тисяч до 1 мільйона євро».

Сурогатне материнство було заборонене в Італії з 2004 року, однак теоретична можливість такої процедури не передбачала реальної відповідальності. Тепер все змінилося і прийнятий закон визначає відповідальність для пари навіть якщо вони вдалися до сурогатного материнства в іншій країні, де воно є легальним. Ще одним важливим аспектом документа є криміналізація донорства й продажу яйцеклітин, а це великий ринок в багатьох країнах.

Італійська ліва опозиція різко розкритикувала законопроект, прирівнюючи його до «практик Середньовіччя» і називаючи «юридичним абсурдом». Вони невдоволені зокрема й прямою перешкодою для одностатевих пар мати дітей, адже тепер італійські геї не зможуть скористатися послугами сурогатної матері в інших країнах. Представники опозиції звинувачують правих, що ухвалення поправки — це атака на «веселкові сім’ї» та ідеологізована юридична норма.

З ідеологізованістю закону загалом погоджується сенатор від провладної партії «Брати Італії» євангельський християнин Лучіо Малан, однак він зазначив, що «під ідеологією ми маємо на увазі захист гідності батьків, матерів і дітей, які мають право знати, хто їхній батько, хто їхня мати, і мають право не бути товаром». Також він запевнив, що чинна влада має на меті повністю викорінити явище туризму за дітьми. Прихильники закону стверджують, що саме заборона сурогатного материнства і реальне покарання за це є кроком до захисту прав жінок. 

Сурогатне материнство є жахливою практикою сучасності, породженою людським егоїзмом і претензією на роль Бога. Це аморальна дія, яка не враховує інтереси матері і де-факто є формою торгівлі людьми. Комерціалізація людського тіла у формі «оренди» на 9 місяців суперечить християнським нормам моралі та здоровому глузду взагалі.

 Проблема сурогатного материнства не оминула й Україну. У 2020 році стався великий скандал з десятками новонароджених діток, яких народили сурогатні матері для іноземців, але внаслідок пандемії їх біологічні батьки не могли забрати дітей. На жаль, Україна залишається державою-постачальником такого народження, бо вітчизняне законодавство не регулює цю сферу і не має прямої заборони такої форми торгівлі дітьми.