Німеччина, як і решта західноєвропейських держав, переживає серйозну церковну кризу. Сьогодні прогнозується остаточне закриття близько 10 тисяч церков до 2033 року. Це наслідок тривалої тенденції секуляризації та дехристиянізації, причина чого криється у втраті зацікавленості німців у вірі та суттєвому падінні відвідування церков.
Як повідомляє Evangelical Focus, лише в Баварії очікується закриття близько 2500 церков. Видання цитує дослідницю німецької архітектури Стефані Ліб, яка прогнозує, що на початку 2030-х кожен четвертий чи п’ятий храм будуть покинутими або переобладнаними. Кризове становище підтвердив і представник Державного управління охорони пам’яток Баварії Матіас Пфайл. Він заявив, що людям доведеться звикнути до того факту, що багато сакральних споруд «у якийсь момент стають дуже непристойними».
Основною причиною є постійне зниження кількості членів обох церков. Лише у 2023 році Католицька Церква в Німеччині втратила 628 000 членів, а протестантська EKD (Євангелічної церкви Німеччини) — 593 000. Це значною мірою пояснюється свідомими виходами людей з церкви, які більше не ідентифікують себе з цими конфесіями. На негативну динаміку також впливають смерті членів церков і зменшення кількості хрещень новонароджених.
Коли в церкві немає молоді чи новонавернених, то її закриття стає лише питанням часу. На жаль, секуляризація стала причиною, чому парафії спочатку зменшуються, а згодом церкви можуть роками стояти порожніми, доки їх не знесуть чи перетворять на бібліотеку, магазин або спортзал.
Той факт, що церковні будівлі вже використовуються не за призначенням і тисячі перетворяться на світські споруди закономірно викликає сум і розчарування в християн. Однак значно більшою проблемою є саме причина такого становища — скорочення приходу або взагалі відсутність вірян у певних парафіях. Конфесійний розподіл спустошених церков приблизно однаковий, що свідчить про загальну кризу із християнством в країні.
Німецькі церковні традиції складно назвати надто консервативними, а парафії намагаються підтримувати відвідуваність інтерактивними заходами без прямого євангельського сенсу. Проте глибинна проблема лежить в самому богослів’ї та ліберальній теології, що призводить до відсутності прямого відображення християнської віри у щоденному житті людей. Досить довго формальні віряни ходять до церкви за інерцією, виконуючи це як традицію чи місце для спілкування з іншими. Проте рано чи пізно настає момент повного відходу, закриття парафії і будівлі також.