Протягом останніх днів польські урядовці відзначилися кількома неприємними для України заявами, які ставлять під сумнів конструктивну співпрацю. 18 вересня глава МЗС Польщі запропонував передати Крим під контроль ООН для подальшої підготовки прозорого референдуму. Це рішення викликало критику з боку української сторони і Міністерство закордонних справ 19 вересня заявило про неприпустимість компромісів стосовно статусу Криму.
Очевидно, що російська сторона не погодиться на демілітаризацію Криму, однак в нинішніх умовах ідея проведення референдуму не прийнятна і для України. Наша влада ще торік заявляла про повернення Криму не залежно від волі його нинішніх мешканців, знімаючи питання актуальності референдуму.
Ні для кого не секрет, що нинішнє населення Криму переважно лояльне до російської влади, а роки кремлівської пропаганди і демонізації України на російських ресурсах не сприяли виваженій оцінці перспектив. Також варто враховувати значну зміну структури населення півострова після анексії, заселення його російськими військовими та іншими силовиками. Українська влада не зацікавлена зважати на думку тих росіян, які стали «кримчанами» після 2014 року. Саме про їх депортацію заявляли у Міністерстві з питань реінтеграції окупованих територій України рік тому.
Висловлена позиція польського МЗС являє собою компромісний проміжний сценарій, який точно грає не на користь Україні. Разом з цим події останніх тижнів ше більше віддаляють позиції Києва та Варшави. Після участі Сікорського в Кримській платформі ЗМІ повідомляли про неприємні перемовини із Зеленським щодо постачання зброї.
Український президент дорікнув Сікорському, що Польща могла б почати збивати російські ракети і дрони, а польський очільник МЗС вчергове порушив питання необхідності ексгумації тіл вбитих на Волині поляків. Як повідомляє Радіо Свобода, Під час майбутнього головування Польщі в ЄС у 2025 році, МЗС країни планує тиснути на Київ щодо питання Волині в контексті вступу України в ЄС.
Стосунки України та Польщі залишаються досить напруженими вже близько року. В українському інфопросторі довго жив міф з уперджено позитивною оцінкою ліволібералів з Громадянської платформи, які нібито є «друзями України», а їх перемога на торішніх виборах демонструвалася як зміна на користь України. Однак сьогодні бачимо, що це не так. Передумови цього можна шукати багато років тому, коли саме Громадянська платфома і той самий Радослав Сікорський за каденції 2007–2014 років сприяв зближенню Польщі та Росії.
- Тимчасові незгоди або ж системні проблеми: чи переживають кризу польсько-українські відносини?
- Onet: Польща може використати головування в ЄС для тиску на Україну у питанні Волині | Європейська правда
- Колективної депортації не буде: росіян із Криму видворятимуть кожного окремо – Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України | minre.gov.ua
- У МЗС відповіли Сікорському про неприпустимість компромісів щодо статусу Криму - 33 Канал
- Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba mówił o Wołyniu. Donald Tusk postawił warunek ws. UE | Rzeczpospolita