Туреччина подала заявку на вступ у БРІКС

3 вересня 2024 р.

Одна з ключових держав НАТО намагається стати учасником БРІКС. Це об'єднання Бразилії, Росії, Індії, Китаю і Південної Африки, яке було створено для поглиблення економічної співпраці та має репутацію певної альтернативи західним альянсам.

Як повідомляє Bloomberg, Туреччина подала заявку на членство кілька місяців тому, а причиною стало розчарування від зростання дистанції із ЄС, до якого Туреччина прагнула доєднатися. Цей крок вказує на підтримку Анкарою тенденції до багатополярного світу і зближення із країнами, які є відкритими чи потенційними опонентами Заходу.

Стосунки країни із США та ЄС погіршуються вже не перший рік, хоча вони ніколи не були по-справжньому близькими. Ситуація ставала складнішою після російського вторгнення в Україну. Туреччина не ввела санкції, які запровадили в НАТО, та продовжила торгівлю і політичну співпрацю з Москвою. Хоча Туреччина також постачала Україні безпілотники, її дії за останні 2 роки показали неоднозначну позицію щодо цієї війни, адже вона залишається фактичним союзником Москви.

Основною метою створення БРІКС була економічна співпраця, що означає розширення та спрощення торгівлі передусім з Китаєм. Окрім держав-засновниць, до союзу приєдналися Єгипет, ОАЕ, Ефіопія та Іран. Ще на черзі Малайзія, Таїланд та Азербайджан, а Саудівська Аравія отримала запрошення. В нинішніх умовах БРІКС являє собою вікно можливостей для режимів, які мають складні чи навіть ворожі стосунки із США та іншими західними державами.

Зацікавленість Туреччини в цьому проекті демонструє її готовність підтримати «табір ображених», тобто економічну солідарність країн, щодо яких західні держави ввели санкції (це пов’язано передусім із авторитарними режимами і нехтуванням прав людини). Нинішні і потенційні члени БРІКС дуже різноманітні, проте їх об’єднує автократичний спосіб управління і готовність співпрацювати з іншими режимами, навіть якщо вони ведуть агресивну війну чи відповідальні за злочини проти людяності.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган раніше висловлював зацікавленість у приєднанні до Шанхайської організації співпраці, яку заснували Росія з Китаєм як альтернативу НАТО. У липні він взяв участь у зустрічі цього безпекового блоку в Казахстані, де були також присутні Сі Цзіньпін та російський диктатор Путін. Все це свідчить про активне зближення із східними союзниками, що виглядає досить тривожно на тлі дистанціювання від позиції та курсу НАТО щодо Росії.