Віряни і священники УПЦ (МП) просять Онуфрія довести відділеність від Москви

30 серпня 2024 р.

Частина вірян і священників УПЦ (МП) звернулися до митрополита Онуфрія з відкритим листом, в якому закликають оприлюднити повідомлення про офіційний вихід церкви з-під порядкування Московського патріархату і довести розірвані зв’язки з РПЦ. Це необхідно для виконання нещодавно прийнятого закону, який забороняє Російську Православну Церкву і пов’язані з нею структури в Україні.

«УПЦ заявила про те, що відділяється від РПЦ ще навесні 2022 року. Але влада та українське суспільство  закликають УПЦ продекларувати це рішення через офіційні листи, тому просимо Вас це зробити.
Згідно з заявою керівника ДЕСС, цей крок допоможе уникнути заборони парафій і відбирання приміщень храмів Української Православної Церкви. Ваше Блаженство, просимо не залишати нас сам на сам у цій складній ситуації. Усі ми молимося Богу за збереження нашої Церкви, але потрібні і конкретні дії для її захисту».

Подібне звернення віряни і священники опублікували ще в січні 2023 року. Тоді вони вимагали від керівництва церкви публічного роз’яснення щодо статусу церкви, наслідків собору про відокремлення від РПЦ у травні 2022 року, а також реакцію на позицію патріарха Кирила. Щодо останнього керівництво УПЦ вже засудило і мілітаристські єретичні заяви РПЦ, і рішення «Всесвітнього Російського Народного Собору». Проте офіційний статус самостійної церкви УПЦ наразі не довела.

20 серпня Верховна Рада підтримала законопроект №8371. Він передбачає заборону релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної структури, керівний центр якої знаходиться в державі, що здійснює збройну агресію проти України. Це створює законодавчі підстави для потенційної заборони УПЦ (МП) через суд, якщо буде доведено її зв’язок з РПЦ (котра тепер в Україні прямо заборонена).

 Ухвалення цього закону спричинило неоднозначну реакцію. Вселенський патріарх Варфоломії і Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій підтримали закон, як і переважна більшість вірян. Однак Всесвітня Рада Церков висловила стурбованість «можливістю невиправданого колективного покарання цілої релігійної громади». Проти виступив і Папа Римський, який заявив стурбованість можливими загрозами для тих, хто молиться і заявив, що «церкви не слід чіпати».

Однак цей закон абсолютно не стосується заборони молитися, а є частиною обмеження можливостей для російського впливу, а наратив про «переслідування християн в Україні» є елементом російської пропаганди. На цьому наголосив і президент, коментуючи заяву понтифіка:

«Іноді це як дежавю. Це стосується не Ватикану. Це стосується в цілому. Як тільки ти робиш паузи в інформаційній роботі, боротьбі за правдивий інформпростір — все заповнюється інформацією Росії».

У найближчі місяці ми почуємо ще багато дискусій щодо цього закону. Дуже вчасно і показово, що віряни саме УПЦ Долучаються до процесу від'єднання церкви від Москви. Проте немає гарантій, що їх голоси будуть почуті.