Проповідник-ісламіст пропонує створити Ісламську державу на шотландському острові

1 серпня 2024 р.

Мусульманський проповідник-шиїт Шейх Яссер аль-Хабіб веде перемовини про купівлю острова Торси площею 270 акрів біля узбережжя Обана у Західній Шотландії. Він всього милю завдовжки і залишається безлюдним близько 85 років. Ці плани зустріли шквал критики з боку жителів сусідніх регіонів, і відомо, що раніше пропонувалася ціна за купівлю острова в розмірі 1,5 мільйона фунтів.

Яссер аль-Хабіб і його послідовники, які називають себе Союзом слуг Махді мають на меті побудувати на безлюдному острові мечеть, школу й лікарню та перевезти туди мусульман-шиїтів для побудови бажаного суспільства за законами шаріату. Хоча це виглядає як сценарій екзотичного реаліті-шоу, однак вони вже зібрали понад 3 мільйони фунтів стерлінгів. Наразі перемовин про купівлю острова ще немає.

«Якщо ви хочете жити вільно під прапором імама [Махді], на особливій батьківщині, де ви відчуваєте, що все в ній нагадує вам про очікуваний прихід Махді, все є батьківщиною для шиїтів… підтримайте цей проект», — заявив Ясер аль-Хабіб у своєму зверненні до прибічників. 

Махді — так мусульмани називають ісламського месію, який нібито має прийти зі Сходу та завоювати світ, навернути всіх в іслам і позбавити світ від несправедливості. Очікування ісламського месії відіграє особливу роль саме для мусульман-шиїтів. 

Ясер аль-Хабіб прибув до Великої Британії 20 років тому як біженець із Кувейту. На сьогодні його знають як відомого проповідника та критика важливих для сунітів персон з історії становлення ісламу. Священнослужитель багато разів потрапляв у поле зору влади, а чиновники безуспішно намагалися закрити його супутниковий телеканал, де він транслює свої проповіді. Цікаво, що об’єктами його критики є, найперше, мусульмани-суніти, а також єреї та Ізраїль як держава.

Колишній депутат від Лейбористської партії Халід Махмуд закликав  Міністерство  внутрішніх справ «взяти під контроль» план радикального ісламіста придбати Торсу. Раніше  Ясер аль-Хабіб вже придбав собі нерухомість у Бакінгемширі під назвою Мала земля Фада, яка стала неформальною резиденцією його руху. Також аль-Хабіб здобув недобру славу лідера парамілітарних формувань ісламістського характеру. 

Мусульманські спільноти в Європі досягли того етапу розширення і самостійності, що дедалі частіше звучать заклики і пропозиції формувати власні замкнені спільноти зі своєю юрисдикцією і мусульманським правом. Хоча більшість мусульман в Європі є сунітами, однак шиїтська меншість є активнішою в тому, що стосується політичних питань і власної автономності. Прикладом цього є нещодавні рейди поліції на «Блакитну мечеть» в Гамбурзі та її мережу в Німеччині, де також шиїти створили цілу низку організація, які серед іншого вимагали створити в Німеччині халіфат.