Церква Шотландії оголосила розпродаж сотень храмів

23 червня 2024 р.

Минулого тижня з'явилася новина, яка дуже знакова демонструє становище християнства в Шотландії. The Telegraph повідомляє, що Церква Шотландії виставила на продаж сотні своїх храмів, адже кількість вірян різко скоротилася і немає можливості утримувати всю цю нерухомість.

Деякі будівлі в переліку «розпродажу» датуються XVIIІ століттям. Ці церкви де-факто є тягарем, адже немає фінансування для їх обслуговування. Представник Церкви так прокоментував продаж: «Ми повністю розуміємо широкий спектр емоцій – гнів, провину, смуток і полегшення, які супроводжують зусилля зберегти місце поклоніння відкритим за умов нестачі людей і майже відсутності підтримки від інших джерел спільноти. І тепер нарешті вони були зняті».

Цю новину розкритикували деякі віряни із сільської місцевості, які вважають, що церква не турбується про них, адже тепер їм доведеться їздити до більших міст для поклоніння. Також чимало вірян висловили розчарування, адже Церква заявила, що її будівлі «мають потенціал для використання в різних цілях» – для проживання, розваг чи освіти. Це знову масштабує загальноєвропейську проблему перетворення церков на місця розваг, які нерідко за формою та суттю суперечать християнській моралі.

Хоча в церкві додали, що цей крок «полегшить основну мету – проповідь доброї новини про Ісуса Христа», однак він все ж симптоматичний. Коли б шотландці дійсно були християнами, які практикують свою віру, то ці храми ніколи б не стояли занедбаними, а громади турбувалися як про будівлі, так і про інші напрямки служіння на місцях.

Офіційна причина розпродажу церков — разюче зменшення кількості вірян. Хоча тут можна згадувати наслідки секуляризму, зменшення інтересу молоді до церкви, однак занепад церков на Заході пов’язаний, насамперед, із внутрішніми, а не зовнішніми чинниками. Глибинною причиною проблеми є ліберальна теологія, яка десятиліттями домінувала як в церкві Шотландії, так і в інших деномінаціях традиційного протестантизму.

Ці церкви протягом тривалого періоду намагалися реформуватися, щоб більше відповідати сучасності. Замість осучаснення форматів і створення можливостей залучення людей до служіння, вони обрали наслідування світських норм і соціальних трендів. Таким чином Церква Шотландії та інші подібні деномінації знизили стандарти моралі і фактичного християнства, повноцінну посвяту життя Богу замінили на формальну, нормалізували розлучення і зради та запровадили одностатеві шлюби у 2022 році.

Теоретично такі кроки нібито мали зробити церкву відкритішою і збільшити кількість вірян, однак насправді все було навпаки: молоді люди не пішли до традиційних, але ліберально реформованих церков. Основу вірян таких парафій складали люди старшого покоління, що за десятиліття такої тенденції природним чином призвело до зменшення приходу. Приклади Церкви Шотландії, англіканської церкви, Об'єднаної Методистської Церкви демонструють схожу закономірність: якщо ти відступаєш від біблійних норм заради зручності вірян, то їх кількість все одно буде радикально зменшуватися.