logo

Польський уряд ініціює закон про одностатеві партнерства та кримінальну відповідальність за критику ЛГБТ

11 квітня 2024 р.

У Польщі уряд ініціює узаконення одностатевих партнерств, а також готує кримінальну відповідальність за «дискримінацію ЛГБТ». 10 квітня під час пресконференції Дональд Туск заявив, що законопроект про партнерства для гомосексуалістів вже готовий і уряд подать його на розгляд, як тільки знайдеться консенсус серед депутатів коаліції.

«На наступному тижні ми вирішимо не як уряд, а як парламентські групи, подати цей і, можливо, інші проекти і швидко приступити до роботи», — сказав Туск, відповідаючи на питання про дії уряду щодо узконення стосунків одностатевих пар.

Ініціатива запровадити в Польщі одностатеві партнерства — це виконання передвиборчої обіцянки лівих та лівоцентристів. Уряд Туска також ініціює зміни до законодавства, щоб затвердити визнання таких шлюбів, укладених в інших країнах, а також право батьківства для пар гомосексуалістів, які всиновили дитину за кордоном. Ці ініціативи є відповіддю польських лівих на вимоги ЄС уніфікувати законодавство із країнами, які легалізували шлюби та всиновлення для гомосексуалістів.

У грудні минулого року Європейський суд з прав людини виніс рішення у справі проти Польщі, яку подали п’ять польських одностатевих пар, які вимагали юридичного визнання своїх стосунків. У рішенні було зазначено, що «Польща порушила Європейську конвенцію з прав людини і зобов’язана запровадити правовий захист для одностатевих пар». У лютому цього року Вищий адміністративний суд Польщі відхилив скаргу гомосексуальної пари, яка вимагала зареєструвати їхній «шлюб». Наразі зміни до законодавства підтримує Громадянська платформа, Польща 2050, а ультраліві вимагають і легалізації одностатевих шлюбів.

На цьому зміни політики щодо ЛГБТ не завершуються. Міністр юстиції Адам Боднар підготував законопроет, який передбачає кримінальну відповідальність за так звану «мову ненависті» щодо сексуальних меншин. Згідно з документом, до трьох років в’язниці загрожуватиме особі за слова, котрі будуть розцінені як «мова ненависті» щодо групи людей за ознакою віку, гендеру, інвалідності, сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

Якщо польські депутати хвалять цей законопроект, то висловлювання щодо неприйняття саме названої статті або висловлювання з критикою гомосексуального способу життя стануть предметом судових позовів. Це все прямо загроза свободі слова та свободі віросповідання, а також може нівелювати правий порядок денний і можливість публічно критики ЛГБТ-спільноти і її посягання на правову систему країни.