«Непотрібні»: ООН і захисники природи ігнорують катастрофу на Каховській ГЕС

7 червня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Учора росіяни знищили дамбу Каховської ГЕС, що призвело до масштабного затоплення територій в нижній течії Дніпра. Ця катастрофа є найбільшою рукотворною у світі за останні десятиліття. Доки українські рятувальники й військовослужбовці допомагають людям з евакуацією, міжнародна спільнота досить мляво реагує на катастрофу.

Надзвичайно мляво і невідповідно до масштабів катастрофи відреагували на прорив дамби відомі організаціях захисту кліміту, природи, екології. Скандальна активістка Грета Тунберг ніяк не прокоментувала екологічні наслідки лиха, хоча саме вона кілька років тому стала обличчям світового руху захисту довкілля та боротьби зі змінами клімату.

Досі мовчить Всесвітній фонд дикої природи (WWF), для якого наразі в пріоритеті локальні заходи очищення океану в Індонезії. Про Каховку не згадала і PETA (Люди за етичне ставлення до тварин).

Знищення Каховської дамби — це реальна загроза для людей, тварин і цілих екосистем. Однак активна позиція щодо проблеми, в основі якої лежить російська агресія, не принесе багато політичних дивідендів «зеленим» активістам і організаціям.

Реальне розв’язання проблеми неможливе без завершення війни, яке своєю чергою пов’язане зі збільшенням постачання зброї Україні. Значно простіше «зеленим» за звичкою вимагати запровадження обмежень на викиди СО2 чи роздмухувати апокаліптичні сценарії змін клімату, ніж долучитися до реального збереження природи там, де це необхідно саме зараз.

Велике обурення викликала абсолютно нікчемна позиція Організації Об’єднаних Націй, яка 6 червня опублікувала вітання з днем російської мови, а після шквалу критики закликала до глобальної боротьби із «мовою ненависті».

В ніч на середу зібралася Рада безпеки ООН, але вже за традицією це завершилося двосторонніми звинуваченнями між представниками України та росії. Єдине, на що спромігся генеральний секретар Антоніу Гутерріш, — це заява, що трагедія не сталася б, якби росія не вводила свої війська в Україну. При цьому він не запропонував ніякого дієвого шляху, як зупинити окупантів.

Як відповідь на гуманітарну катастрофу в зоні підтоплення в ООН пообіцяли надати питну воду, таблетки для очищення води та іншу критично важливу допомогу. Така обмежена присутність у процесах, які прямо стосуються головної мети ООН (зміцнення миру й безпеки) викликала в українців глибоке розчарування. Деякі кияни показали свій протест у досить креативний спосіб: на автомобілях ООН в Києві з’явилися банери з написом Useless — «непотрібні»