logo

Єврокомісія тисне на Польщу через розслідування російських впливів

7 червня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Польща має намір запровадити Комісію з розслідування російського впливу на безпеку держави. 29 травня президент Дуда вже підписав відповідний закон. Комісія перевірить рішення попередніх урядів на предмет лояльності до кремля і якщо будуть викриті винуватці такої залежності, то до них можуть застосовуватися санкції. Дуже актуальна ініціатива, з огляду на багаторічну гібридну війну та глибоке російське коріння в європейському політикумі, однак це рішення спричинило справжню паніку в середовищі польської опозиції та європейських лібералів.

Зважаючи на історію польських урядів до 2015 року, потенційні санкції (серед яких обмеження до використання бюджетних коштів та недопущення до державної таємниці) можуть стосуватися безпосередньо експрем’єра Дональда Туска, тому закон щодо викриття російських впливів отримав назву «LexTusk».

Цієї осені в Польщі пройдуть парламентські вибори і Європейська комісія побачила в новому антикремлівському законі небезпеку для польської опозиції. У Єврокомісії вважають, що заходи викриття російських впливів можуть «бути використані для впливу на здатність людей бути обраними на державні посади без справедливого суду».

Сьогодні, 7 червня, ЄК розпочала процедуру визначення, чи порушила Польща принципи Ради Європи. Подібна процедура має тривати кілька місяців, проте європейські чиновники надали їй статус «термінової», щоб не допустити падіння рейтингів опозиції, якщо російські впливи все ж будуть викриті.

Тут розгортається нова кампанія протистояння європейських чиновників та польської влади, яка відстоює право самостійного ухвалення законів, які стосуються національної безпеки. Для радикальної та ліберальної лівої опозиції це і загроза, і шанс. З одного боку, уряд 2010-2015 років справді йшов на зближення з кремлем і його члени можуть стати фігурантами розслідувань, однак з іншого боку, — це черговий привід опозиції роздмухувати істерію довкола так званих «порушень верховенства права» з боку чинної влади.

Ліві політики та лояльні до них медів намагаються представити розслідування російських впливів як репресії та порівнюють новий закон із діяльністю американського сенатора Джозефа Маккарті, якій у 1950-х викривав соціалістичні впливи в США і якого несправедливо «скасували» за безкомпромісну антикомуністичну позицію.

Співголова польських «Нових лівих» Влодзімеж Чарзастий під час зустрічі з виборцями 2 червня заявив: «Ліві справляються. І Анджей Дуда, і Ярослав Качинський, і вся PiS будуть притягнуті до відповідальності за порушення Конституції». Польська опозиція вважає, що розслідування щодо їх співпраці з росією є «порушенням Конституції».

Ми будемо й надалі відслідковувати ситуацію із тиском на Польщу…

Теми: