Експрезидент Польщі намагається виправдати політику зближення з росією

2 червня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Європейські лідери попередніх десятиліть все ще залишаються медійними та нерідко висловлюються щодо російсько-української війни. Так, експрезидент Польщі Броніслав Коморовський, який представляє ліво-ліберальне крило польської політики, заявив, що спроба перезавантаження стосунків з росією не була помилкою. Більш того, він вважає курс на зближення вірним, але шкодує, що не вдалося його реалізувати.

Про це він висловився в ефірі Radio ZET, відповідаючи на запитання чи шкодує про політику перезавантаження стосунків з росією, яку проводив польський уряд з 2010 року. Коморовський не лише відмовився визнати власні помилки, але й заявив про необхідність готуватися до нового перезавантаження в майбутньому:

«Раніше весь світ очікував від Польщі, що ми не будемо псувати відносини із західним світом і Росією, а я завжди вважав, що так само, як нам колись вдалося домовитися та примиритися з німцями та українцями, ми повинні зробити так, щоб примирення було можливе з росіянами», — заявив експрезидент.

Це звучить досить цинічно, адже наразі не видно остаточної перемоги над росією, падіння путінського режиму, готовності покарати злочинців та компенсувати спричинену шкоду. Без виконання цих умов розмови про пошук шляхів перезавантаження стосунків з росією.

Риторика виправдовування дружньої до кремля політики пов’язана з ініціативою чинної влади запровадити Комісію з розслідування російського впливу на безпеку Польщі. Вона перевірить рішення попередніх урядів на предмет лояльності до кремля і якщо будуть викриті винуватці такої залежності, то до них можуть застосовуватися санкції. Президент Анджей Дуда наголосив на повній підтримці такої комісії, проте опозиційні політики різко засудили ініціативу.

На тлі дискусій між владою та опозицією щодо актуальності покарання за проросійську політику експрезидент намагається виправдати зближення з росією та представити це як конструктивну загальноєвропейську політику тих часів, яка просто не вдалася. При цьому він все ще позитивно оцінює, наприклад, співпрацю з Дмитром Медведєвим у 2010 році.

Тут ми бачимо досить цинічну маніпуляцію, адже агресія кремля розпочалася не рік тому. Згідно з даними керівника ГУРу Кирила Буданова, росія розпочала планування анексії українських територій у 2007 році. За формального президенства Медведєва російські війська здійснили вторгнення в Грузію вже у 2008-му, тому критика політики зближення є цілком виправданою.

Протягом 2000-2010-х Європа сподівалася на покращення стосунків із авторитарним московським режимом і ані війна проти Грузії, ані напад на Україну у 2014-му не змінили суттєво загальний вектор. Деякі політики визнали свою помилку (наприклад, Франк-Вальтер Штайнмаєр), проте інші, попри воєнну реальність, продовжують наполягати на своїй правоті (окрім Коморовського тут можна згадати і Ангелу Меркель).

Броніслав Коморовський був президентом Польщі у 2010-2015 роках. Разом із прем’єр-міністром Дональном Туском проводив пробрюселівську політику та вів Польщу на зближення з німецькими елітами. Наразі він представляє опозиційну Громадянську платформу та відзначився проштовхуванням ідеї, що правий консервативний уряд буцімто є загрозою демократії.