logo

ПЦУ остаточно переходить на новоюліанський календар

24 травня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Православна Церква України остаточно визначилася із календарною реформою. Сьогодні, 24 травня, відбувся архієрейський собор — зібрання всіх єпископів ПЦУ і за календарну реформу на рівні всієї церкви вони проголосували майже одноголосно (1 проголосував проти і 1 утримався).

Перехід на новий календар відбудеться вже 1 вересня цього року. Таким чином, цьогоріч вся ПЦУ вперше святкуватиме Різдво 25 грудня. Також будуть змінені дати інших важливих свят: Покрова буде 1 жовтня, Водохреще — 6 січня, а Миколая — 6 грудня. Проте з деякими святами все складніше, Наприклад, дата Великодня і Трійці за новоюліанським календарем відрізняється від дати за григоріанським.

Перед початком собору митрополит Вінницький Симеон в інтерв’ю BBC Україна досить чітко заявив свою позицію: «Раніше казали польські (католицькі) і українські (православні) свята, а сьогодні кажуть — українські і московські свята. Новий календар буде українським, а ті, хто залишаються на старому — трішечки на московському».

Від початку це питання було не тільки доктринальним, але й політичним та навіть цивілізаційним, адже багато років українські християни не могли святкувати основні свята зі всім світом. Для православних ієрархів дане рішення далося непросто. Дискусії щодо необхідності переходу на григоріанський або новоюліанський календар точилися багато років. Це питання підіймалося і в процесі створення ПЦУ, однак у 2019 році підтримка церковної реформи серед православних була досить низькою.

Сьогоднішнє рішення собору привітав Митрополит Єпіфаній, який висловив намір звернутися до влади з питанням перенесення днів державних релігійних свят. Сподівання на підтримку цього рішення вірянами в інтерв’ю Суспільному висловив заступник голови управління зовнішніх церковних зв’язків ПЦУ Євстратій (Зоря):

«Отже, рішення про календарну реформу архієрейським собором вже ухвалене, остаточне ствердження цього рішення, очевидно, належить помісному собору, але ми також, очевидно, сподіваємося, що ніяких істотних змін не відбудеться, і помісний собор затвердить ці рішення».

Нагадаємо, раніше на новий календар перейшли Українська Греко-Католицька Церква, Українська Церква Християн віри Євангельської, Євангельська Християни Баптисти та низка інших протестантських церков.