Молімося за українських солдатів та цивільних, які в полоні!

18 квітня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

На Великдень до України повернулися 130 захисників. Для них світле свято Воскресіння Ісуса Христа буквально стало днем свободи. Всього за останній тиждень Україні вдалося обміняти 230 наших воїнів і сподіваємося, ще почуємо добрі новини про нові обміни.

Зараз влада не оголошує точну кількість саме військовослужбовців, які перебувають в полоні, але з початку повномасштабного вторгнення росіяни брали в полон не лише солдатів, але й цивільних (наприклад, сільських старост, депутатів місцевих рад і вчителів).

Учора, 17 квітня, уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець назвав справді приголомшливу цифру заручників: «Загальна кількість, яку зараз тримає російська федерація, вона просто шалена. Я можу назвати кількість тільки тих, хто офіційно звернувся до мене, з-поміж родичів цивільних заручників, кого тримає російська федерація. Ця цифра — понад 20 тисяч». Також омбудсмен заявив, що росіяни піддавали тортурам 86% українських полонених.

16 квітня заступник міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що за весь час після повномасштабного вторгнення вдалося повернути з полону 2235 осіб. Координацією обмінів займається ГУР. Його очільник Кирило Буданов в інтерв’ю «Голосу Америки» також заявляв, що значна частина полонених — це цивільні, а Україна цивільних в полон не бере, тому наш обмінний фонд значно менший. Також він дещо привідкрив інформацію про російський полон та зазначив, що поводження з українськими бранцями залежить від місця утримання.

Повернення полонених відбувається відносно регулярно, але поки що домогтися обміну у форматі «всіх на всіх» не вдається. Разом з цим, Головне управління розвідки МО вже провело справді дивовижні обміни, як-от звільнення командирів полку «Азов».

Наразі десятки тисяч українців чекають повернення своїх рідних та близьких. Вони чекають і не знають ані термінів, ані стану здоров’я полонених (на жаль, наші солдати зазнають катувань і принижень). Звільнені солдати повертаються в Україну стомлені та схудлі. Зазвичай, вони уникають публічного розкриття подробиць перебування в полоні, але визнають, що катування є системними.

Попри жорстокість росіян і системне нехтування міжнародним правом Україна дотримується всіх норм і правил поводження з військовополоненими. На кожного російського загарбника, який здався в полон, наша держава витрачає щомісяця близько 10 тисяч гривень (дані Міністерства юстиції), забезпечує їх харчуванням, одягом, надає безпечне місце утримання та медичне забезпечення. Публікація цієї інформації викликала певне обурення в українців, позаяк поводження з бранцями в Україні та на росії абсолютно різне. Але ми не уподібнюємося до злочинців і навіть ворог, який здався в полон, отримує гуманне ставлення.

Значна частина полонених українців знаходяться в неволі вже понад рік, над їх життям і здоров’ям все ще нависає загроза (всі добре пам’ятають історію з фактичною стратою полонених в Оленівці), тому закликаємо просити в Господа за них, не забувати згадувати в молитві тих, хто знаходиться в надзвичайно вразливому стані, зокрема просити:

  1. За припинення катувань і принижень військовополонених.
  2. За Божу підтримку для кожного військового та цивільного, які знаходяться в російській неволі.
  3. За якнайшвидше повернення на Батьківщину.