Близькі як ніколи: про що говорили Дуда й Зеленський у Варшаві

7 квітня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

5 квітня Президент України Володимир Зеленський відвідав Варшаву, де зустрівся із польським лідером Анджеєм Дудою, прем’єр-міністром Матеушем Моравецьким та представниками польського бізнесу. Дуда нагородив Зеленського найвищою нагородою Польщі — Орденом Білого Орла, а потім вони виступили перед народом, який зібрався навпроти Королівського замку.

Попри досить прохолодну погоду, атмосфера була дуже теплою. В центрі Варшави президенти не лише обмінювалися компліментами, але й звучали промови щодо переосмислення великих сенсів цієї війни та планів на майбутнє.

Вже традиційно польський президент засвідчив прихильність ідеї якнайщедрішого постачання зброї для України: «Світові лідери повинні вимагати від росії повного виведення військ з території України, не може йтися про жодні спроби «замирення»… Україна потребує підтримки, потребує подальших поставок сучасної зброї. Польща була і є одним із лідерів цієї підтримки».

Дуда згадав важкий минулий рік, його останню зустріч із Зеленським перед російським вторгненням, а далі зазначив участь польського народу в підтримці українців: «Польська держава, органи місцевого самоврядування, неурядові організації, церкви залучаються до допомоги, але перш за все залучені мільйони польських жінок і чоловіків».

Польський лідер порівняв сучасну боротьбу українців із періодом державного становлення Польщі: «Ми надзвичайно пишаємося цією «Солідарністю», – наголосив він. – Але після початку війни ми показали, що Солідарність – це не лише велика історія, а Солідарність живе в нас. Сьогодні ми однаково пишаємося другою, великою хвилею солідарності. Солідарність з Україною та українським народом», — сказав Дуда.

Президент Володимир Зеленський також згадав часи «Солідарності» та процитував папу Івана Павла ІІ: «Сьогодні я був на площі Маршала Пілсудського, де з 1979 року прозвучали слова великого поляка Івана Павла II, який звертався до Бога і сказав: «нехай зійде твій дух, нехай зійде дух твій і змінить вигляд землі, цієї землі». І сьогодні очевидно, яким щедрим був Господь, коли почув ці слова. Вільна Польща повстала і ніколи не впаде, вільна Україна повстала і ніколи не впаде. Та чужа влада, яка хотіла контролювати наші народи і не розуміла, чого ми прагнемо, а ми стоїмо. Ми стоїмо разом пліч-о-пліч, Україна і Польща, і Європа, і вільний світ», — виголосив наш президент.

Сьогодні Україна та Польща близькі як ніколи. Російська агресія підштовхнула наші держави до зближення і настав час абсолютно нових близьких українсько-польських стосунків. Тепер тут не лиш спільна оборона, спільна вигода чи збіг інтересів. Сьогодні на наших очах вибудовуються стосунки на основі цінностей, що вселяє неабиякий оптимізм.

«Нехай кожен буде готовий поставити вищі цінності ​​завдяки очищенню історичної пам’яті те, що об’єднує, а не те, що роз’єднує, щоб разом будувати майбутнє, засноване на взаємній повазі, братерській єдності, братерській співпраці та справжній солідарності. – Це велике завдання, яке поставив перед нами святий Іван Павло ІІ, і ми його сьогодні виконуємо», — підсумував Анджей Дуда. В цих словах бачимо прагнення повернутися до тих християнських цінностей свободи і людської гідності, які формували Європу, Захід і які підштовхнули комунізм до падіння.