В річницю створення НАТО Фінляндія стає членом альянсу

4 квітня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

4 квітня 1949 року в США була створена Організація Північноатлантичного договору — НАТО. Не випадково саме сьогодні у Брюсселі відбулася офіційна церемонія передання протоколу про входження до альянсу ще однієї держави — Фінляндії, яка стала 31-м членом організації.

З метою забезпечення безпеки по обидва боки Атлантики деякі держави так званого капіталістичного світу підписали у Вашингтоні договір, згідно з яким створювалася зона колективної безпеки. Спочатку засновниками організації виступили 12 країн: США, Великобританія, Франція, Італія, Бельгія, Нідерланди, Люксембург, Канада, Данія, Ісландія, Норвегія та Португалія, а потім цей перелік поповнювався новими членами.

Сьогодні Фінляндію офіційно прийняли в НАТО. За короткий термін ця країна виконала всі умови для вступу, а її раніше нейтральна сусідка Швеція на шляху до цього. Сьогодні межі альянсу розширилися до північно-західного кордону рф, хоча москва постійно заявляла, що ні в якому разі не можна допускати щось подібне.

Росія розпочала агресію і так гучно заявляла про загрозу розширення НАТО шляхом приєднання до альянсу України, що підштовхнула своїх нейтральних сусідів подбати про безпеку і все ж вступити в НАТО. Тепер кордон росії з державами альянсу збільшився більш ніж удвічі і віримо, що альянсу ще є куди розширюватися.

Нинішня війна та політичне протистояння росії й Заходу є найбільшою глобальною кризою та власне повномасштабною війною в Європі з часів Другої світової. Разом з цим, його не варто ототожнювати із суперництвом НАТО і держав Варшавського договору, адже потенціал росії значно менший, ніж колишнього СРСР, хоча збройні сили держав НАТО і не беруть участь у бойових діях. Хоча й повільно, але на Заході поступово розвіюється міф часів Холодної війни про непереможність москви, що є безпосереднім результатом ефективності ЗСУ.

Наразі, Україна має статус партнера НАТО, і здійснює співпрацю з альянсом у різних напрямках. Альянс підтримує нашу державу озброєнням, проте наразі мова про членство все ще не йде. Потенційний вступ можливий хіба після відновлення контролю над всіма нашими територіями, про що багаторазово говорив президент Зеленський і передумови до чого закріплені в нашій Конституції.