Шведська екоактивістка Грета Тунберг стала доктором богослів’я

21 березня 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

У понеділок на сайті Гельсінського університету з’явилася публікація із переліком осіб, яким присудить академічний почесний ступінь. Серед них знайшлося місце і 20-річній екоактівістсці Греті Тунберг, яка стала відомою ще підлітком, коли пікетувала Шведський парламент з вимогою ввести негайні радикальні обмеження викидів СО2. Звичайно, Грета не досліджувала богослів’я, а була «нагороджена» цим званням за свою діяльність.

У Гельсінському університеті мотивували присудження докторського звання діяльністю дівчини, адже вона стала відома як борець зі змінами клімату, а це одне з «основних питань людства». Очевидно, що рішення університету є суто політичним, щоб висловити лояльність до сучасних екологічних трендів і тим самим привернути увагу. Також стають ще більш явними проблемами з академічним богослов’ям, коли будь-якому суспільному тренду намагаються дати відтінок божественності.

Це не перша «докторська» ступінь молодої дівчини. У 2019 році Грета Тунберг була нагороджена званням почесного доктора Бельгійського університету Монса за «внесок у підвищення обізнаності про сталий розвиток», а в травні 2021 року Канадський університет Британської Колумбії присвоїв Тунберг ступінь почесного доктора права. Британський Університет Вінчестера пішов ще далі: минулого року там відкрили першу у світі скульптуру Грети Тунберг у натуральну величину.

Присвоєння докторського ступеня дівчині, яка взагалі не навчалася в університеті — це симптом дуже нездорових процесів в освіті, коли популярність і суспільне визнання певних груп цінується більше, ніж реальний вклад в науку. Разом з цим, все ще актуальним залишається питання чому світ взагалі слухає дівчину, яка обрала досить радикальний активізм замість навчання в школі?

Грета Тунберг отримала світову популярність після виступу на Саміті ООН з питань клімату восени 2019-го. Тоді і сьогодні вона гучно звинувачує «дорослих» у зміні клімату, проте себе до цих дорослих дівчина все ще не відносить. Сьогодні Грета збирає почесні звання, але насправді вона все ще не є науковцем. Її популярність тримається на вимогах до світових урядів ввести надзвичайні обмеження для промисловості, щоб в теорії зупинити зміни клімату. Наприклад, кліматичні активісти на чолі з Тунберг готують позов проти Швеції, щоб суд змусив уряд вжити заходів, щоб досягнути зменшення викидів щонайменше на 6,5-9,4 мільйона тонн CO2 на рік, починаючи з 2019 року.

Попри реальні проблеми з екологією, слід все ж визнати, що методи і цілі активістів на зразок Грети Тунберг є вираженням підліткового максималізму та нерідко наявності ментальних проблем (так, Грета має низку діагнозів). Скорочення викидів CO2 у такій відносно чистій країні як Швеція ніяк не вплине на загальносвітовий стан екології, натомість людство стоїть перед глобальною безпековою кризою, а однодумці пані Тунберг не поспішають підраховувати викиди СО2, пов’язані з війною.