Швейцарський банк заморозив 17,6 мільярдів франків росіян у зв’язку з агресією проти України

13 лютого 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Швейцарський банк Credit Suisse заморозив понад третину всіх російських активів, які зберігаються в країні. Тепер росіяни не мають доступу до 17,6 мільярдів франків (близько 19 мільярдів доларів) і ці кошти можуть бути передані Україні як частина компенсації за російську агресію. Це другий за величиною банк Швейцарії, на рахунках якого зберігається близько 50 мільярдів франків, які належать росіянам.

Власниками заморожених активів є фізичні та юридичні особи з РФ, зокрема Банк Росії та особи, які перебувають під санкціями інших держав. Міністр закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіс раніше висловлював підтримку ідеї конфіскації заморожених активів РФ та перенаправлення цих коштів для відновлення України після війни. Проте самі банки таку перспективу не підтримують, адже наразі чіткий і законний механізм реалізації цього плану відсутній.

Це не перший прецедент замороження російських активів. У жовтні минулого року ЄС заморозив близько 17 мільярдів євро, які належать 90 росіянам із санкційного списку. У Раді Європи вважають, що заморожені російські активи як у ЄС, так і в Швейцарії підуть на допомогу Україні. Таким чином можна компенсувати завдані агресором збитки.

Попри нейтралітет, Швейцарія підтримала економічні обмеження, які наклав Євросоюз на росію у зв’язку з повномасштабним вторгненням в Україну. Також вона погодила реекспорт деякої зброї для України, що було приємною несподіванкою, адже ця держава багато десятиліть проводила політику невтручання.

Разом з цим, фактична передача заморожених російських активів — завдання не близької перспективи. Для того, щоб було ухвалене остаточне рішення саме про зміну власності на ці кошти мають відбутися серйозні зміни в сприйнятті права власності агресора в умовах війни. Для швейцарців та інших європейців це дуже непросте рішення, адже вони мають давню традицію недоторканності приватної власності.

Росія, як агресор, однозначно має заплатити за своє вторгнення як на полі бою, так і фінансами на відбудування України. Підсумком війни має бути не лише повернення наших законних територій, але й виплата репарацій, можливості для якої світова спільнота починає готувати.

Якщо російські олігархи та наближені до кремля персони все ж остаточно втратять свої активи, то це стане чітким сигналом для багатьох сподвижників тиранів, бо не можна спокійно зберігати свої гроші в найкращих світових банках і одночасно підтримувати тероризм.