Англіканська церква шукає гендерно-нейтральне визначення Бога

9 лютого 2023 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

Англіканська церква переживає серйозну доктринальну кризу. Цей факт не новина, проте масштаби проблеми з кожним роком стають дедалі серйознішими. Цього тижня на синоді церкви розпочалася дискусія щодо можливості використовувати гендерно-нейтральну мову замість того, щоб звертатися до Бога за допомогою займенників чоловічого роду. «З давніх часів християни визнавали, що Бог не є ні чоловіком, ні жінкою», – йдеться в заяві Англіканської церкви.

З одного боку, це дійсно так, бо Господь існує поза людськими категоріями, однак Святе Писання називає Бога Батьком для всіх християн. Аналогічно говорив про Бога-Отця й Ісус Христос. Пропозиція Англіканської церкви виглядає сумнівною і навіть єретичною з огляду на мотивацію англіканських єпископів. Вони беруться змінювати літургійну лексику, щоб адаптувати мову до сучасності в контексті нинішніх соціальних трендів.

Англійські ліберальні богослови вітали початок дискусії про «стать Бога». На їх думку, «теологічне неправильне тлумачення Бога виключно чоловічої статі є рушійною силою тривалої дискримінації та сексизму щодо жінок». Підтримку змінам висловила і віцеголова групи гендерних питань та сексуальності Синоду Гелен Кінг, яка ставить під сумнів доречність визначення Бога як Батька: «Для деяких Бог як батько допомагає через їхній власний позитивний досвід люблячого батька. Для інших Бог як батько може посилити поганий досвід суворого дисциплінарного батька». Такий підхід є надзвичайно небезпечним, адже вносить суб’єктивізм і особистий досвід на доктринальний рівень.

Оскільки Англіканська церква надає своєму духовенству певну свободу дій для тлумачення й адаптації офіційних текстів, деякі священники вже використовують гендерно-нейтральну мову з власної ініціативи. Загалом, в цій церкві є чимала частка духівництва, яке абсолютно готове попрощатися із класичною теологією та прийняти сучасні світські уявлення про змінність статі, сексуальну різноманітність і погляд на Бога через призму лівих ідей соціальної справедливості.

Разом з цим, є члени синоду, яке не схвалюють таке оновлення мови. Серед них член Генерального Синоду та Ради Архієпископів Церкви Англії Ян Пол, який заявив: «Той факт, що Бога називають «Батьком», не можна замінити на «Мати» без зміни значення, а також не можна гендерно нейтралізувати слово «Батько» без втрати значення. Батьки і матері не взаємозамінні, але по-різному ставляться до своїх нащадків… Якщо Літургійна комісія прагне це змінити, то вони віддалять доктрину Церкви від ґрунтування на Святому Письмі».