Кілька років тому продакшн-студія «Правда PRO» почала роботу над документальним фільмом про гоніння на християн в часи Радянського Союзу. Ми писали про цей проект в матеріалі «В Україні знімають документальний фільм про переслідування протестантів у СРСР» та в цьому – про початок роботи команди. В цій статті ми поговорили з режисером фільму, Сергієм Шараєвським, про виклики роботи в час повномасштабного вторгнення та стан роботи над фільмом зараз. ____
Ідея зняти фільм про репресії і гоніння виникла в той час, коли команда «Правда PRO» закінчувала робити 3-тю серію про Реформацію, у 2018 році. Невеликий сюжет серії був присвячений ситуації з протестантами в Україні ХХ столітті – і це стало стимулом зняти фільм винятково про репресії. Щобільше, керівник проектів, Неллі, теж давно хотіла зняти такий фільм, бо сама походила із сім’ї, яка переживала репресії в часи Радянського Союзу.
«Не одразу почали знімати фільм, бо не було відваги, сил, коштів, – продовжив Сергій, – Років 3 тому зрозуміли, що прийшла пора, бо очевидці – люди літнього віку. Ми почали з того, щоб записувати з ними інтерв’ю, щоб зберегти історію. Було прийнято рішення стартувати зі зйомкою фільму».
Які були виклики під час роботи над фільмом?
Війна з Росією створила перепони в багатьох сферах. Виникло питання фінансів, поїздки на території, де християни зазнавали тортур (Соловки, Гулаг) для зйомок – стали неможливими, щобільше, багато героїв сюжету покинули Україну у зв’язку з обстрілами. Команда зосередилась на тих людях, які є в України.
«Також один з вагомих викликів полягав в тому, – додав режисер Шараєвський, – що є дуже мало істориків, які працювали над цією темою, зокрема спеціалістів в Україні, які могли би прокоментувати і фахово розповісти про різні деталі і особливості теми». Проте і подібних експертів команді «Правда PRO» з часом вдалося знайти.
Повномасштабне вторгнення пригальмувало працю над фільмом, у зв’язку з тим, що люди в команді волонтерили, а також працювали над іншими, не менш важливими часу війни проектами. Проте вкінці літа було прийнято рішення продовжувати!
«Такі фільми дуже потрібні, особливо в цей період війни, бо це стосується пропаганди – і ми мусимо боротися з нею. Варто завершити і видати фільм саме в цей період, коли йде війна, або коли завершиться, в перші часи».
Вас може зацікавити: інтерв’ю з Сергієм Шараєвським: «Християнство – це втілення в життя християнських цінностей»
А як щодо бюджету фільму?
«Щодо бюджету для таких проектів є правильний шлях, а є шлях віри, який ми обрали».
Правильний шлях – це спершу порахувати кошти, знайти фінанси і тоді починати старт роботи. Але команда фільму не могла дозволити собі таку розкіш, бо багато людей, які були очевидцями гонінь в часи Радянського Союзу вже покидають цей світ і відходять у вічність. Сергій Шараєвський мусив поспішати, роблячи крок віри і починаючи зйомку з інтерв’ю. Далі бюджет розбивали на певні етапи в залежності від того, які були потреби та ідеї (як-от ігрові сцени) та збирали відповідні кошти.
«Ми почали зйомки ігрових сцен, які були недозняти. Були потрібні фінанси. Але друзі з Християнської Відкритої Академії допомогли. Ми дякуємо всім, хто долучився до збору коштів, – сказав Сергій, – дякуємо тим організаціям і людям, які жертвували на цей фільм – це дало можливість завершити нам знімальний процес. Сьогодні ми на етапі постпродакшену. Це означає, що ми вже практично завершили зйомки!»
Залишилося ще декілька інтерв’ю, створення графіки і ефектів, обробка звуку, пошук композитора. Також Сергій наносить завершальні штрихи по сценарію, бо постійно його допрацьовував, залежно від знайденої інформації. «Вже скоро почнемо записувати голос диктора, монтаж і – виходимо на фінішну пряму!»
Яке місце з Писання надихає вас протягом часу роботи над фільмом?
«Що надихало? Не один текст, а вся Біблія і 11 глава Послання до Євреїв, – відповів Шараєвський, – бо вони нам постійно нагадували, що життя наших попередників дуже важливі, бо дають важливі уроки, які ми, нове покоління християн, можемо використати в своєму житті. Побачити помилки, побачити і перемоги. Мати взірець, на який можемо рівнятися».
Герої, які описані в Писанні і які бачимо в історії християнства, давній і 100 років тому, повинні братися до уваги, щоб робити хороші висновки і розуміти, як нам жити в тому поколінні та часі, що ми маємо зараз. «Писання, біблійні образи надихають створювали такий фільм і, дай Бог, будемо створювати ще історичні фільми, зокрема на християнську тематику, щоб ми не забували ту історію, ті уроки, яку давали нам наші батькі, діди, люди як поклали своє життя за віру в Христа».
___
Продакшн-студія «Правда PRO» — це професійна компанія, яка більше десяти років займається створенням документальних фільмів, різних видів реклами та різноманітного відео-контенту.