logo

Губернатор Арканзасу заборонила викладання критичної расової теорії

13 січня 2023 р. \ оновлено 22 лютого

Арканзас ствав ще одним американський штатом, який забороняє викладання критичної расової теорії дітям. Новий губернатор Сара Хакабі Сандерс у свій перший робочий день підписала «Наказ про заборону ідеології та критичної расової теорії в школах».

Що таке критична расова теорія? Цим терміном називають переосмислення расового питання і переконання в наявності системного расизму в західному суспільстві. Адепти критичної расової теорії розцінюють американську та європейську цивілізацію як таку, що досягла успіху саме шляхом поневолення темношкірих людей, а відтак уособлює собою загрозу для свободи. Звичайно, таке трактування дуже упереджене, однобоке і безпосередньо пов’язане з марксизмом.

Найбільш відомим політичним втіленням критичної расової теорії є рух Black Lives Matter (чорні життя важливі), який ставить за мету революційне переосмислення поняття раси через компенсаційний підхід, тобто надання різноманітних преференцій темношкірому населенню, і фактичне скасування верховенства права та рівності громадян не залежно від раси.

Батьківські об’єднання в різних штатах США виступають проти викладання історії та інших дисциплін через призму критичної теорії раси. Ще бувши кандидатом на посаду губернатора Сара Хакабі Сандерс обіцяла покласти край антиамериканській пропаганді в державних школах, тому й підписала вищезгаданий наказ так оперативно.

В документі йдеться, що «критична теорія раси (CRT) суперечить традиційним американським цінностям про рівність і справедливість. Вона підкреслює колір шкіри як основну характеристику людини, таким чином воскрешаючи сегрегаційні цінності, проти яких Америка так боролася». Губернаторський наказ забороняє викладання матеріалів, які б рахувалися як індоктринація та «суперечать принципу рівного захисту згідно із законом або заохочують учнів дискримінувати когось на основі кольору шкіри…» Разом з цим, наказ не є обмеженням академічної свободи, адже в навчальних закладах не заборонені дискусії та обговорення, забороняється викладання ідей нерівності рас як норми.

Арканзас став одинадцятим штатом, який забороняє викладання ідей критичної расової теорії в школах. Раніше подібні постанови були ухвалені в Айдахо, Оклахомі, Теннессі, Техасі, Айові, Нью-Гемпширі, Південній Кароліні, Арізоні, Флориді, Північній Дакоті, а подібні рішення готуються ще в майже двох десятках штатів. Ініціативи, зазвичай, виходять від об’єднань батьків учнів, які не бажають, щоб школи вчила діткй соромитися своєї країни, свого народу і щоб дискримінація за кольором шкіри (тепер вже щодо білих американців) не повернулася.