Повномасштабне російське вторгнення пришвидшило демографічне падіння в Україні. За оптимістичним прогнозом, до 2035 року населення нашої держави може скоротитися до 35 мільйонів. Про це заявила Директор Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Елла Лібанова.
«Я мрію, щоб до 2030 року нас було 35 мільйонів. На жаль, цього може й не бути. Тому що війна триває, ми втрачаємо людей через надмірну смертність. Це не тільки загиблі, а й ті, хто вмирає через стреси, перевантаження, неякісне харчування, недостатність медичної допомоги», — повідомила вона. Раніше аналогічний прогноз ООН публікувала в контексті депопуляції України вж до 2050 року.
Ще одним фактором різкого скорочення населення є низька народжуваність. Лише для відтворення населення необхідний мінімальний показник 2,1 дитини на одну жінку. Ще до 24 лютого народжуваність в Україні була на катастрофічно низькому рівні (1,1 дитини на жінку), а повномасштабне вторгнення і активна фаза війни не сприяє стабільності і готовності сімей народжувати і він може впасти до позначки 0.8. Не варто забувати і пострадянську тенденцію загального толерування абортів і досить ліберальне законодавство України щодо переривання вагітності.
Тривалість війни стане важливим фактором масштабу катастрофи. По-перше, це питання рівня смертності, і затяжності (поглиблення) кризи. По-друге, чим довше триватиме загроза фізичної небезпеки, тим довше українські біженці будуть перебувати за кордоном, що підвищую ймовірність їх вкорінення та інтеграцію в європейські суспільства. Зважаючи на той факт, що абсолютна більшість біженців — це жінки і діти, є серйозний виклик і для цілісності сімей, а відтак і демографічного майбутнього України.
Ще складнішою є проблема повернення на Батьківщину депортованих українців з окупованих територій (особливо сотні тисяч дітей, вивезених в росію). Наразі немає жодних шляхів повернути їх, проте потенційна перемога може відкрити такі можливості. Реалізація цього сценарію є непростою, як і реінтеграція територій, які були окуповані 9 років.
Демографічна яма 2020-х матиме наслідки на десятиліття вперед. Вже сьогодні зрозуміло, що проблема є глобальною і знайти рішення буде непросто. Тут потрібна і політична воля українського керівництва, і готовність суспільства до різностороннього відродження після війни, і злагоджена робота церков і про-лайф груп для популягизації батьківства і багатодітності.