У Шотландії дозволили змінювати стать без висновку лікаря

23 грудня 2022 р. \ оновлено 22 лютого 2024 р.

22 грудня після гарячих дискусій парламент Шотландії прийняв закон про гендерну ідентичність, який полегшує зміну статі навіть для підлітків. Згідно з новим законом, людині буде дозволено офіційно змінити стать якщо вона відчувала себе представником іншої статі протягом минулих трьох місяців, а якщо це підліток, то шість місяців.

Законопроект різко засудили консервативні групи та навіть деякі феміністки, адже тепер будь-який чоловік може просто назвати себе жінкою і мати доступ до жіночих вбиралень, роздягалень і притулків для жертв домашнього насилля. У день голосування під парламентом зібралися дві групи пікетувальників: прихильники і противники законопроекту. ЛГБТ-активісти прийшли з вимогою отримати «транс-права негайно». Їх опоненти тримали плакати «Чоловік не може стати жінкою. Просто».

Суперечливі і просто обурливі пропозиції транс-лобістів викликали запеклі дискусії депутатів, а тому обговорення затягнулося до пізньої ночі. Особливо гострою була суперечка довкола поправки про обмеження спрощеної процедури для зміни статі для засуджених за сексуальні злочини. Ліволіберальні депутати відхилили її, а відтак теоретично ґвалтівники зможуть мати доступ до місць, які передбачені тільки для жінок.

Розподіл позицій і голосів відбувся чітко за ідеологічним принципом: законопроект підтримали ліберал-демократи, зелені, лейбористи та ліва Шотландська національна партія, а проти виступили тільки консерватори. Закон відрізнятиме Шотландію від решти Великої Британії, де необхідна діагностика гендерної дисфорії, перш ніж люди зможуть змінити стать у паспорті та інших документах.

Подібні закони вже діють в Данії, Ісландії та Іспанії. Шотландія долучилася до загального тренду суб’єктивного визначення статі. Хоча сучасна медицина в сприйнятті так званих гендерних тем давно відійшла від наукових фактів, проте шотландські законодавці взагалі усувають медичний фактор. Це досить нова тенденція ігнорування науки і фактів для політичної доцільності. Таким чином ліві активісти і політики формують законодавчу базу для нормування самовизначення статі.

Загальний тренд залишається дуже тривожним: політики обговорюють як і коли змінювати стать, але на порядку денному давно не стоїть питання визнання тільки біологічної статі чи скасування гендерних експериментів. Ще 30-40 років тому всім було зрозуміло, що людина народжується чоловіком або жінкою і це неможливо змінити, сьогодні ж такі погляди вважаються не лише застарілими, але й радикальними.