Верховна Рада ухвалила Закон про медіа, який несе загрозу свободі слова і віросповідання

15 грудня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

13 грудня Верховна Рада України прийняла скандальний Закон про медіа, який вимагали затвердити представники Європейського Союзу і яким забороняється публічне негативне висловлювання щодо ЛГБТ. Цей законопроект неодноразово критикували церкви та патріотична громадськість. В ньому міститься норми, що загрожують свободі слова та віросповідання.

У прийнятому законопроекті міститься положення про заборону «висловлювання, що підбурюють до дискримінації чи утисків щодо окремих осіб та їх груп на основі етнічного та соціального походження, громадянства, раси, релігії та вірувань, віку, статі, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності, інвалідності або за іншою ознакою».

Питання включення норм про недопущення висловлювань дискримінації ЛГБТ не є випадковими і точно не другорядна технічна норма, яка в законопроекті не відіграє важливої ролі. В процесі дискусій та обговорень різні депутати вносили поправки про виключення саме цього формулювання з остаточного тексту закону, проте ВСІ вони були відхилені. З цього робимо висновок, що була політична воля до саме такого остаточного тексту закону.

Поняття «дискримінації та утисків» є дуже розмитими і може трактуватися по-різному, Разом з цим треба зазначити, що медійна спільнота в Україні за останні роки стала дуже лояльною до ЛГБТ-тем і гендерної пропаганди, натомість церква і консервативні середовища дедалі частіше висвітлюються в негативному контексті.

Прийняття нового закону про медіа — це не лише про суперечливу і надто ліберальну волю українських депутатів. Найперше, це про наш суверенітет і самостійність в ухваленні рішень. Голосування 13 грудня подібне до голосування за ратифікацію Стамбульської конвенції необхідністю «виконати вимоги» європейських чиновників, що ставить під сумнів його демократичність. Проект закону не перший рік лобіювався представниками Європейського Союзу і тепер був легко проголосований в умовах воєнного стану, коли неможливі протести, а значна частина людей, які могли б виступити проти, знаходяться на фронті.

Норма про захист від «дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності» викличе страх і подальший остракізм консервативних спікерів та публічних осіб, а тема гріховності одностатевих зв’язків просто зникне з публічного простору, адже ЛГБТ трактують дану риторику як «дискримінаційну». Те ж саме стосується і християнських медіа, які можуть бути обмежені в праві говорити чи писати про біблійний погляд на сім’ю та об’єктивні загрози сімейним цінностям у наш час.

Дані про поправки і остаточний текст законопроекту за посиланням:

https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/pubFile/1577678

Посилання на дані голосування і текст закону:

https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/3115