Віцепрезидента Європарламенту заарештовано у справі про корупцію

14 грудня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Віцепрезидент Європейського парламенту Єва Кайлі заарештована у зв’язку із розслідуванням корупції. 10 грудня грецьку соціалістку звільнили від виконання обов’язків у ЄП. Як повідомляє Euronews, її заарештували попри депутатську недоторканність, що можливо лише коли депутата викрито у вчиненні злочину.

Скандальне розслідування проводить бельгійська поліція. Після 20 обшуків будинків політиків і пов’язаних з ними осіб було виявлено близько 600 тисяч євро готівкою. Вдома у віцепрезидента ЄП також поліція вилучила сумки з готівкою на загальну суму 160 тисяч євро.

За попередньою інформацією, суть справи пов’язана із підкупом європейських політиків і високопосадовців представниками Катару, які намагалися залучитися лояльністю євродепутатів. Це вже не перше звинувачення у корупції, пов’язане з Катаром і чемпіонатом світу по футболу, проте тепер розслідування стосується не лише ФІФА, а європейських політиків найвищого рангу.

Єва Кайлі належить до групи соціалістів і демократів, і вона не єдина з цієї групи стала фігурантом розслідування. Після викриття корупції депутат соціалістичної групи Марк Тарабелла самовідсторонився, а його колега П’єтро Бартоло просто залишив посаду. Бельгійський депутат від соціалістів Марія Арена повідомила, що більше не буде головувати на засіданнях підкомітету з прав людини через обшук в одного з її помічників. Загалом бельгійська поліція тільки розпочала розплутувати цей клубок корупції, а депутати вже посипалися.

Донедавна Єва Кайлі була впливовим лівим політиком у Європейському Союзі. Вона відома підтримкою одіозних резолюцій на підтримку ЛГБТ та одним з ініціаторів систематичного засудження Польщі за консервативну політику і буцімто «загрозу верховенству права». Як можна поєднати (або ні) верховенство права із бажанням Катару забезпечити собі добру репутацію, має визначити бельгійська поліція і суд.

Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що звинувачення проти віцепрезидента Європарламенту викликають «надзвичайне занепокоєння і є дуже серйозними». Дещо іронічно звучить дане формулювання, однак ця історія має показати українцям реальність без прикрас: так, в Європарламенті є корупція, як і в багатьох інших інституціях. Не варто вірити в ілюзорний образ про досконалу західну бюрократичну систему, яка нібито має гарантувати чесність і прозорість, бо якщо корупцію викривають на найвищому рівні, то було б наївно розраховувати на «прозорий лобізм» щодо інших питань.