logo

Польська опозиція заблокувала резолюцію про визнання росії спонсором тероризму

2 грудня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

У четвер польський Сейм мав провести остаточне голосування про визнання росії державою-спонсором тероризму. Проте опозиція відмовилася голосувати, адже у постанові була згадка про авіакатастрофу під Смоленськом та покладання вини за неї на росію.

Ліберальним польським політикам не сподобалося доповнення резолюції наступними словами: «російська федерація несе безпосередню відповідальність за збиття рейсу MH-17 Малайзійських авіаліній у липні 2014 року, в результаті якого загинули 298 пасажирів і членів екіпажу, а також за катастрофу рейсу 101 ВПС Польщі в Смоленську, у квітні 2010 року, в якій загинули 96 осіб, у тому числі Президент Республіки Польща Лех Качинський».

В опозиційній «Громадянській платформі» це доповнення назвали «руйнуванням компромісу». Досить дивну риторику можна було почути від лідера об’єднаної опозиції в парламенті Бориса Будки: «Що робить Антоній Мацеревич депутат-ініціатор засудження росії за смоленську катастрофу? Він вносить поправку про те, що відповідальність за замах на президента Республіки Польща несе росія. Мацеревич хоче разом з Качиньським втягнути Польщу у війну з росією?»

Демарш платформи і «Лівиці» розкритикував Міністр європейських справ Польщі Шимон Шиньковський: «Мене тим більше дивує таке ставлення, оскільки міжнародні інституції, в тому числі Європарламент у 2015 році, потім Парламентська асамблея Ради Європи у жовтні 2018 року, потім Європарламент в іншій резолюції, прийнятій кілька днів тому, засудили росію за її дії. Звичайно, у 2015 році це був більш м’який зміст, — але вже тоді у змісті резолюції була згадка про Смоленську катастрофу».

Коли «Громадянська платформа» була провладною партією поляки допустили чимало промахів у розслідуванні трагедії під Смоленськом. Дональд Туск, один з лідерів опозиції, багаторазово шукав компромісів з москвою, а у 2014 році заперечував можливість збройної допомоги Україні від ЄС та засуджував її як «антиросійський хрестовий похід» і «загрозу Європі».

З початку повномасштабного вторгнення Польща надала безпрецедентну допоомогу українцям (фінансову, військову, дипломатичну). Польські консерватори з «Права і Справедливості» зайняли дуже жорстку антиросійську позицію, лобіювали інтереси нашої держави в Європарламенті і в НАТО. Польська опозиція також багато в чому підтримувала протистояння кремлю, але не тепер. Українці мають пам’ятати це голосування, коли в 2025 році знову почумо від ліберальних медіа звинувачення в бік консерваторів.