Суд у Гонконзі визнав 90-річного кардинала винним у співпраці з фондом, який фінансував протестувальників

27 листопада 2022 р. \ оновлено 22 лютого
Зображення: Vatican News.

У Гонконзі триває переслідування опозиції. Репресивні заходи комуністів поширилася не лише на політичних діячів чи вуличних активістів, але і священників. У Гонконзі оштрафовано кардинала Джозефа Дзена, який критикував політику Пекіну щодо автономії та переслідування активістів. Згідно з рішенням суду, 90-річний католицький кардинал зобов’язаний заплатити 490 євро штрафу; аналогічний вирок отримали ще четверо активістів.

Предмет обвинувачення досить символічний і формальний: учать у незареєстрованому фонді допомоги політв’язням «612 Humanitarian». Ця організація збирала кошти для оплати роботи адвокатів, а також фінансувала винайм аудіотехніки для продемократичних мітингів у Гонконзі.

Штраф як покарання для кардинала слугує скоріше попередженням і демонстрацією сили китайської влади. Даним прецедентом вони ніби промовляють: так, ми можемо засудити навіть 90-річного кардинала. Кількасот євро штрафу є лише початком, адже це вирок лише в одній справі, за якою священнослужителя заарештували у травні цього року. У листопаді поліція знову його заарештувала, але тепер у справі про так звану «змову з іноземними силами», що передбачає максимальне покарання у вигляді довічного ув’язнення. Хоча кардинала відпустили під заставу на період розслідування, проте це, вочевидь, тільки початок історії.

З кінця 2019 року китайські силовики знищили продемократичний рух буквально до основи. Пандемія сприяла стиханню вуличних протестів, а тимчасове затишшя стало можливістю для комуністів точково реалізувати розправи над лідерами протестувальників. Після ухвалення закону про національну безпеку більшість відомих продемократичних діячів були заарештовані або мусили тікати із свого міста (деякі навіть зникли безвісти), а наявні раніше в Гонконзі незалежні ЗМІ та громадські організації були закриті.

Стосунки Католицької церкви і КНР значно ускладнилися після ухвалення законів, які обмежують суверенність церкви. Компартія Китаю і чинна влада намагаються не лише обмежити будь-яку продемократичну активність служителів церкви, але й прямо впливати на призначення єпископів. Тривалий час Ватикан вів перемовини із Пекіном щодо процедури призначення на церковні посади, проте 26 листопада церква опублікувала заяву із звинуваченням КНР у порушенні досягнутих домовленостей щодо можливості самостійно визначатися із кандидатурами єпископів. Згідно із заявою, церква зазнала «тривалого і сильного тиску з боку місцевої влади».

Вирок для кардинала Дзена та обмеження суверенності церкви підтверджує тенденцію до повного контролю КПК за життям своїх громадян (а найперше тих, чий світогляд різниться від офіційної пропаганди). Китайські комуністи давно здобули статус загрози для свободи віросповідання (та інших свобод), але протягом останніх років заходи щодо контролю за церквою і переслідування незареєстрованих (домашніх) церков набувають тоталітарного характеру. На жаль, дана тенденція поширюється як на території материкового Китаю, так і на територіях «автономій», формально включених до його складу.