Чехія визнала російський режим терористичним

16 листопада 2022 р. \ оновлено 22 лютого

Учора, 15 листопада, нижня палата чеського парламенту проголосувала за визнання режиму в російській федерації терористичним. Рішення підтримали члени урядової коаліції п’яти партій та більшість з опозиційної партії ANO. Раніше російський режим визнали терористичним депутати Європарламенту, а також національні представницькі органи у Польщі, Литві, Латвії та Естонії.

У резолюції чеського парламенту міститься засудження російської агресії та ядерного шантажу, відмова визнавати будь-які вибори чи референдуми, проведені росіянами на окупованих територіях, в також висловлення підтримки ідеї створення міжнародного трибуналу над російськими воєнними злочинцями.

Сьогодні дедалі більше держав зважуються на рішучу риторику та практичну підтримку України. Хоча російська агресія помітно вдарила по економіці та матеріальному становищу європейців, проте ігнорування російського терору лише поставить хрест на декларованих цінностях і принципах держав, які хочуть вважатися вільними і правовими.

Рішення чеських депутатів майже збіглося із ще одним важливим голосуванням щодо майбутнього держави-агресора. Напередодні Генеральна Асамблея ООН ухвалила історичну резолюцію про «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України». Вона може стати правовою основою для відшкодування репарацій шляхом замороження російських активів та подальшої передачі їх як для відшкодування Україні шкоди, спричиненої війною.

У новій резолюції йдеться, що «російську федерацію має бути притягнуто до відповідальності за будь-які порушення міжнародного права в Україні… Вона повинна нести правові наслідки всіх своїх міжнародно-протиправних діянь, включно з відшкодуванням шкоди, зокрема будь-якої шкоди, заподіяної такими діяннями».

Резолюцію підтримали 94 країни, ще 73 утрималися (що досить багато). Проти проголосували 14 держав: РФ, Білорусь, Сирія, Іран, Зімбабве, Куба, Китай, Еритрея, Малі, ЦАР і Багами. Перелік досить типовий для подібних голосувань.

Рішення Генасамблеї вже привітав Володимир Зеленський та посол України в ООН Сергій Кислиця. В росії резолюцію очікувано засудили. Прессекретар путіна дмитро пєсков назвав її спробою «формалізувати грабіж і порушити норми приватної власності та міжнародного права». Хоча ми звикли до ігнорування кремлем міжнародного права і будь-яка резолюція має рекомендаційний характер, проте дане рішення Генасамблеї може стати початком «великої компенсації» і нині формуються механізми, як її реалізувати.

Резолюція чеського парламенту і нова резолюція ООН є невеликими, проте значними частинами великого пазлу покарання агресора і відновлення міжнародного права. В наступні місяці, ймовірно, ми побачимо нові й нові голосування з вимогами притягнути російський режим до відповідальності та більш практичними рішеннями про постачання зброї для України.