В окупованому Маріуполі росіяни знесли пам’ятник жертвам Голодомору та політичних репресій, встановлений у 2004 році. Гранітний пам’ятник окупанти розбили на шматки і мають намір передати залишки на будматеріали.
Російські пропагандисти з «РИА Новости» опублікували відео з демонтажем пам’ятної споруди та інтерв’ю колаборантів, які схвалюють даний акт. На підтримку знищення пам’яті про Голодомор виступив викладач Донецького національного університету, кандидат історичних наук Артем Бобровський, який повторив пропагандистськи штампи, що нібито від голоду страждала не України, а Кавказ, Казахстан і Поволжя.
Ще одна колаборантка Євгенія Кротова з організації «Молода республіка» заявила, що було знесено «символ дезінформації», адже вважає історію Голодомору вигадкою. Серед прихильників знесення і Ольга Шмачкова, яка викладає в Приазовському державному технічному університеті. Вона заявила, що мешканцям Маріуполя «не варто ятрити душі нагадуваннями про трагедії минулого». Очевидно, після визволення Маріуполя пам’ятник буде поновлено, а заявлені викладачі університетів понесуть відповідальність за колабораціонізм.
Для росії важливо не допустити поширення (а за можливості цілковито знищити) будь-які вияви національної пам’яті українців про століття поневолення. Деякі сторінки цієї історії є смертельною отрутою для кремлівських міфів. Інформування населення про Голодомор стало одним з ключових етапів розриву нав’язаної цивілізаційної єдності Києва та москви. Остання ще з 2000-х намагалася перешкодити утвердженню наративу про тиранічну і злочинну суть Радянського Союзу, що, на жаль, мало певні успіхи у 2010-2013 роках.
Викриті злочини і прямі звинувачення радянського керівництва в геноциді заважають поширенню кремлівського трактування історії про велич СРСР і «природну» лояльність українців до режиму. Російська пропаганда намагається якнайшвидше переконати українців на окупованих територіях, що «росія тут назавжди», а для цього прискорено включає їх у своє інформаційне та ідеологічне поле, де факти геноциду представлені як «вигадка націоналістів» і мспроби Заходу розсварити братні народи».
Довідка: Голодомор 1932-1933 років — геноцид українців, один із періодів масового голодування, спричинений каральною політикою радянської влади щодо українського селянства. За різними підрахунками від Голодомору загинули від 4 до 10 мільйонів людей. Щороку в четверту суботу листопада Україна згадує про жертв та причини тієї трагедії.