Православна Церква України дозволила деяким громадам святкувати Різдво 25 грудня

19 жовтня 2022 р. \ оновлено 22 лютого

18 жовтня на засіданні Священного синоду Православної Церкви України ухвалено рішення дозволити святкування Різдва за новоюліанським календарем, тобто 25 грудня, разом зі всім світом. Проте це стосуватиметься не всіх громад, а лише деяких, настоятель і вірні яких засвідчили таке бажання. Причиною обговорення цього давно наболілого питання став загальний суспільний запит на зміни і єдність із західними християнами.

Для православних християн зміна дати святкування Різдва є досить серйозним і непростим кроком як через традиційну повільність літургічних змін, так і через велику роль церковного календаря, до якого прив’язані дати святкувань ще десятків інших свят. Саме тому нинішнє рішення є великим кроком до спільності святкування основних християнських свят зі всім світом. Є надія, що дане рішення стане перехідним і в разі посилення суспільного запиту, в майбутньому побачимо святкування всіх християн Різдва з усім світом.

Православна Церква України утворилася наприкінці 2018 року після об’єднання більшості православних церков в нашій державі та отримання томосу від Константинопольського патріархату. Сьогодні ПЦУ налічує близько 7 тисяч парафій, а після повномасштабного російського вторгнення кількість громад, які перейшли з УПЦ суттєво зросла.

Дедалі більше християн в Україні мають запит на календарну єдність. Це і символічна, і практична потреба покласти край календарному дуалізму, який багато років вносить сум’яття і нерозуміння поділу дат. Хронологічно більш вірним є григоріанський календар, який всі використовують щодня. Збереження відмінності церковного календаря в українській традиції пов’язане із штучним утриманням українських православних у російській (відмінній від західної традиції).

Цього літа дві найбільші протестантські церкви в Україні (ЄХБ та УЦХВЄ) вже ухвалили рішення про повний перехід на григоріанський календар і зараз спостерігаємо продовження цього тренду. Сподіваємося, загальнохриствянська календарна єдність в Україні вже не за горами.

Джерела:

https://www.pravda.com.ua/news/2022/10/18/7372478/ https://www.pomisna.info/uk/vsi-novyny/ofitsijne-povidomlennya-pro-zasidannya-svyashhennogo-synodu-18-zhovtnya-2022-r/