18 жовтня на засіданні Священного синоду Православної Церкви України ухвалено рішення дозволити святкування Різдва за новоюліанським календарем, тобто 25 грудня, разом зі всім світом. Проте це стосуватиметься не всіх громад, а лише деяких, настоятель і вірні яких засвідчили таке бажання. Причиною обговорення цього давно наболілого питання став загальний суспільний запит на зміни і єдність із західними християнами.
Для православних християн зміна дати святкування Різдва є досить серйозним і непростим кроком як через традиційну повільність літургічних змін, так і через велику роль церковного календаря, до якого прив’язані дати святкувань ще десятків інших свят. Саме тому нинішнє рішення є великим кроком до спільності святкування основних християнських свят зі всім світом. Є надія, що дане рішення стане перехідним і в разі посилення суспільного запиту, в майбутньому побачимо святкування всіх християн Різдва з усім світом.
Православна Церква України утворилася наприкінці 2018 року після об’єднання більшості православних церков в нашій державі та отримання томосу від Константинопольського патріархату. Сьогодні ПЦУ налічує близько 7 тисяч парафій, а після повномасштабного російського вторгнення кількість громад, які перейшли з УПЦ суттєво зросла.
Дедалі більше християн в Україні мають запит на календарну єдність. Це і символічна, і практична потреба покласти край календарному дуалізму, який багато років вносить сум’яття і нерозуміння поділу дат. Хронологічно більш вірним є григоріанський календар, який всі використовують щодня. Збереження відмінності церковного календаря в українській традиції пов’язане із штучним утриманням українських православних у російській (відмінній від західної традиції).
Цього літа дві найбільші протестантські церкви в Україні (ЄХБ та УЦХВЄ) вже ухвалили рішення про повний перехід на григоріанський календар і зараз спостерігаємо продовження цього тренду. Сподіваємося, загальнохриствянська календарна єдність в Україні вже не за горами.
Джерела: